Култура на политическата реч

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В "Денят започва с култура" говорихме за това дали езикът прави политиката или политиката прави езика. Как говорят политиците? Какво ни казват? Какво разбираме? Непосредствено след изборната нощ започнахме дискусия за културата на политическата реч. Гости по темата бяха доц. д-р Вяра Генова, доц. д-р Иванка Мавродиева, социалният антрополог Харалан Александров и езиковедът проф. Владко Мурдаров.

Центърът за изследване на журналистическата и политическата реч към Софийския университет регулярно представя актуална картина за езиковата култура на българските политици.

Най-често употребяваните думи в речта на президента Росен Плевнелиев са "приоритет", "коректно" и "категорично". В интервютата си той държи да е разбран от хората, отбелязват авторите на изследването. Плевнелиев използва общочовешки теми като семейства, деца, лично пространство с цел да намали дистанцията между себе си и хората. Президентът често използва Аз-конструкции в началото на отговорите си, с което демонстрира самочувствие. Речта му често е мекаща - правиМЕ, излезеМЕ. Впечатляващи се и някои употреби на множественото число - паркинЗи, вместо паркинги.

Анализирайки речта на лидера на ПЕС Сергей Станишев езиковедите са забелязали, че често бърка изговора на думите с променливо я - две голЯми гупи, много голЯми пари. Станишев умело използва Аз- и Ние-говоренето. При Аз-говоренето, което е употреба на глаголи в първо лице единствено число, Станишев подчертава своята силна лидерска позиция или си присвоява определени заслуги. Компонент на клишето в речта на Станишев е използването на думите "адекватен", "ефективен"и "безпрецедентен".

Най-отчетливите характеристики в публичното говорене на Бойко Борисов са непринуденост и спонтанност като елементи на разговорността, а също фамилиарността, употребата на битова фразеология и използването на двусмислени сравнения, според заключенията в изследването. В изследването са регистрирани акценти в Аз-говоренето в 60% от изказваната на лидера на ГЕРБ. Борисов често е езиково агресивен, размахва пръст, не изслушва и прекъсва събеседниците си. Използва диалектни -ме окончания, както и при употребата на ятовата гласна.

"Волен Сидеров и заучени модели за манипулиране на общественото мнение" - така е озаглавена статията за лидера на "Атака" в изследването. Характерно за поведението на Волен Сидеров като политик е демонстрирането на недоверие към управляващите, придружено с обидни и определено груби квалификации към политици и журналисти. Сидеров често си позволява клевети за сексуалната ориентация на противниците си. Лидерът на "Атака" говори умело пред публика като използва силен глас и кратки изречения, като така поставя акцент върху думи и фрази. За силата на внушенията си той използва и жеста с разперени вдигнати високо ръце.

Мълчанието е форма на изказ в политиката. Това е най-краткият езиков портрет на философа Доган. Изследователите на речта му виждат в изказа му явна и скрита агресия към опонентите, силно преекспониране ролята на собствената му личност и на лидерсктя му позиция. Сред любимите му и най-често използвани думи са "демагогия", "популизъм", "даденост", "отговорност", "визия", "стабилен", "приоритети", а също и сложни думи с компонент само - самоуспокоение, самозаблуждение, самовнушение, самовлюбеност.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад