Мартин Заимов: Не е нужна сложна процедура за избор на управител на БНБ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Какъв да бъде новият управител на БНБ и как да бъде избран? Отговорите от бившия подуправител на банката Мартин Заимов.

Първият въпрос на водещия е свързан с новина от вчера за подписаното между Швейцария и ЕС споразумение за данъчна прозрачност, с което се слага край на швейцарската банкова тайна за европейски граждани. Добра новина ли е това за гражданите на Стария континент?

Резултатът по отношение на Швейцария в голяма степен вече е на лице, смята Мартин Заимов и не вижда нищо сензационно в новината. По думите му ползването на швейцарската банкова система от хора, които не желаят да се знаят техните активи, приходи, практически е вече много силно намален. Заимов поясни, че процесът на договаряне за това е много продължителен - не по-малко от 15 години. Така че съобщението означава просто, че е приключил един етап от процеса на намаляване на банковата тайна, но това не може да бъде определено като положително или отрицателно, както и знанието за сметките на някои хора. Разбира се, вместо в Швейцария, сега възникват други места и банки за тези, които крият доходите си, допълни бившият подуправител на БНБ.

Как трябва да бъде избран управител на БНБ? За критериите, за броя на кандидатите, за изискванията при избор на банков шеф.

Заимов отговори като взе повод от предишния разговор за корупцията във футбола. Корупцията според него не е въпрос на доказване, а въпрос на естетика - всеки от нас го вижда.

Да искаме много сложна процедура заради опасения от несполучлив избор, при избора на управител на БНБ е сравнимо с това да казваме, че докато съдът не докаже, във футбола няма корупция, човекът не е виновен. Заимов настоя, че от 1997 година насам изборът на управител и отговорността на БНБ е нещо много по-различно, например, от начина, по който функционира футболът. Според Заимов финансовата система в България и банките не са игра... и той се надява, че в голямата си част те "не са покварени, непочтени, не са мръсна работа".

Бившият подуправител на БНБ е уверен: "Изборът може да стане с относително прости процедури, разбира се, трябва да бъде относително прозрачен... Ние сме в една относително добра ситуация, защото има очевидно добър или добри кандидати за позицията." В този смисъл Заимов не вижда нужда от усложняване на процедурата при положение, че има добри кандидати. Дори "усложняване на процедурата" му звучи като създаване на умишлени трудности в процедурата - т. е. със "задни мисли".

По думите му много важно е също, освен че има необходимите характеристики, кандидатът да поиска да оглави БНБ. Задачата е с голяма степен на сложност. "И ако искаме допълнително да я усложним, вероятността да намерим неподходящия човек, който много иска, се увеличава", заключи Заимов.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад