Мая Манолова: Не може да има стабилна държава при финансово нестабилни граждани

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Проблемът със свръхзадължеността е не просто проблем на хората и на техните семейства, не само отнема перспективата пред стотици хиляди български граждани. Това е проблем и на кредиторите, които не могат да си удовлетворят вземанията. Това също така е проблем на обществото, на държавата, на фиска, защото тези проблеми "бутат хората към сивата икономика и към емиграция", обясни омбудсманът Мая Манолова и допълни, че това рефлектира и върху икономическия растеж, и върху потреблението.

Мая Манолова, омбудсман на Република България: Причините за взимане на кредити са много. Една от тях е цикличният характер на икономиката и свръхразвитият пазар на кредитните услуги. Освен това една от причините за тази тревожна ситуация в България е и законодателството ни, което превръща българския гражданин в най-беззащитното лице. Няма защита за гражданина, особено за предприемчивия гражданин, който е поел риска да започне икономическа дейност.

По думите й българският гражданин може да бъде притискан докрай, да се съсипе животът му и животът на семейството му, което тя определи като огромен проблем за обществото.

Мая Манолова, омбудсман на Република България: Не приемайки Закон за личния фалит, ние убиваме предприемчивостта на младите и на активните. Законодателството наистина пази силните на деня, наистина пази монополистите, банките, бързите кредити, пази държавите и общините. Всички те имат право на втори шанс. Единствените, които нямат шанс за ново начало са гражданите.

Мая Манолова постави въпроса може ли да има стабилна държава при финансово нестабилни граждани и подчерта, че това е невъзможно.

Мая Манолова, омбудсман на Република България: Затова ние сме длъжници. Длъжници сме на българските граждани. Не случайно сме единствената държава в Европа, която няма закон за частния фалит.

Мая Манолова посочи, че близо 800 млн. лева на годишна база са лошите кредити. Затова законът трябва да се отнася и до предприемачите, които да бъдат стимулирани и освободени да рискуват да започнат икономическа дейност.

Мая Манолова, омбудсман на Република България: Депутатите се разсейват, когато става дума за теми, по които има сериозни икономически интереси, когато има разлом между интересите на гражданите и финансово и икономически силните. Затова аз ще насоча своите усилия да обясня на тези субекти, че това е и в техен интерес, че законът няма да пази недобросъвестните.

Омбудсманът коментира и ветото върху Закона за Черноморското крайбрежие, като заяви, че е съгласна с мотивите на президента.

Мая Манолова, омбудсман на Република България: Изключително несправедливо е за безобразията по Черноморското крайбрежие да бъдат нарочени едни общности, които са се борили срещу бетонирането на плажовете.

Надявам се, че депутатите ще се вслушат в тези аргументи. Аз ще съм готова с конституционна жалба и ако ветото бъде отхвърлено, ще я подам в съда, категорична беше Манолова.

Вижте целия разговор във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад