Мая Манолова: Трябва да има кризисен център във всеки областен град
Предаване: Още от деня, 25.01.2018
Според омбудсмана изискването е първо да се променят законите и след това да се внася документът. Гаранциите срещу насилието върху жени се съдържат и в законодателството. Тогава хората в условията на публичност, прозрачност, яснота по текстовете щяха да са информирани и дебатът щеше да има друг характер, уточни тя.
Манолова изрази притеснение за огромното разделение в обществото, провокирано от Истанбулската конвенция. Разделителните линии вече не са по партиен признак, но омразата, която се генерира, е плашеща. Затова тя предлага да се чуе мнението на Светия синод.
"Важно е какво мислят депутатите и чувам разумни гласове, че те ще се съобразят с мнението на народа и че ще се пристъпи към обсъждане на конвенцията едва след като разделението се преодолее", каза Манолова.
Тя заяви, че е подкрепила конвенцията заради случаите на насилие над жени. "Изискването за съществуване на кризисни центрове е една от опорните точки в конвенцията. Трябва да има кризисен център във всеки областен град. Независимо дали депутатите ще приемат или отхвърлят Истанбулската конвенция, аз ще се боря срещу насилието, за внасяне и приемане на промените в законите и за създаване на достатъчен брой кризисни центрове", коментира омбудсманът.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News