Медиите между обществения интерес и интересното за обществото

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Медиите и етиката при отразяване на трагедии. По тази тема разговаряхме днес в студиото на "Денят започва с култура" с доц. Георги Лозанов, председател на СЕМ, Стояна Георгиева, главен редактор на Mediapool, и Тодор Тодоров, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", който се занимава с изследване на медиите, по Скайп в разговора се включи и Капка Тодорова, кореспондент на "24 часа" в Германия.

Бързата реакция в журналистиката е задължителна, това заяви доц. Лозанов. По думите му фактът, че медиите са показали снимка на швейцарец, който няма нищо общо с пилота на катастрофиралия в Алпите самолет, не е толкова страшен. За човека, естествено, това е травма, но в грешката няма умисъл за злоупотреба, манипулация, няма желание да подведеш някого. В морето от информация, каквото е Интернет, селекцията става още по-сложна и изисква огромно професионално внимание. Светът е пълен с грешки, просто грешките на медиите много личат, каза още той.

Георги Лозанов коментира, че отразяването на трагедията със самолета и съобщаването на близките за случилото се, така както го показаха и нашите медии, беше с особено внимание и чувствителност към чуждата болка. Той подчерта, че клипът с анимацията, който се е опитвал да онагледи трагедията и да покаже какво се е случвало в кабината на самолета на фона на писъците на пътниците, е проява на лош вкус и резултат от един много истеричен интерес, свързан с някаква мистика - какво се е случило там. Като че ли този нездрав интерес намали чувствителността към човешкото страдание, обясни той.

Капка Тодорова, която по повод отразяването на трагедията със самолета написа статията "Търговия със смъртта", разказа, че близките на загиналите са били изолирани от медиите на летището в Дюселдорф, но тя подчерта, че интересът по темата ще продължи във времето и тези хора няма как да бъдат предпазени от желанието на журналистите да се доберат до по-интимни подробности от живота на пътниците, от живота на втория пилот, който беше буквално сатанизиран. "Тази трагедия се превърна в едно изпитание за медиите в цял свят - не само български, не само сайтове. Дори огромни медии като CNN или BBC не го издържаха", каза тя и допълни, че понякога не е толкова важно да бъдеш първи, за сметка на това информацията ти да бъде проверена и поднесена във вид, който отговаря на въпроси, а не просто задоволява някакви нездрави търсения на сензации.

Стояна Георгиева беше категорична, че ако можеш да си първи, това е много добре. Според нея такива събития, като въпросната катастрофа, са много гранични, но трябва да е ясно докъде медиите имат право да отразяват случки, които са причинени от хора и потърпевши са други хора. Тя каза, че в Германия се води дискусия за това, че медиите се поставят като лешояди в такива ситуации. "Но медиите, ако няма кой да слуша, купува, чете информацията им, те са обречени". Георгиева се съгласи, че така се смъква нивото, но докато публиката "търси" такива информации, те ще им бъдат поднасяни.

Тодор Тодоров обясни, че при този свръх поток от информация, който се излива в съвременния свят, съществува нещо, което се нарича "управление на вниманието". Целта на медиите е да съблазнят вниманието на зрителя и това става понякога и на цената на шокиращи кадри.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад