Меглена Кунева: Ако България влезе в Шенген, ще допълни сигурността на Европа

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Заплахата. България и Европа пред изпитания. Говори вицепремиерът Меглена Кунева

Ще започнат ли европейските лидери да вървят преди събитията, а не постфактум? Според Кунева има събития, на коитто трябва да се реагира, когато те са факт. Когато става дума за криза като мигрантската криза и като последните терористични атаки, е непростимо, да няма анализ на риска. Доброто управление включва нализът на риска преди да се случили нещата. Стопроцентова безрискова държава и без рискова ситуация няма, но имаме абсолютен контрол над справянето с риска, смято вицепремиерът.

В този смисъл тя изтъкна факта, че още не е приета Директивата за даннните на пътниците, които пътуват със самолет, въпреки че за нея се говори отпред 5-6. Тя защитава нашата сигурност. Продължаваме да говорим за тази директива и във всеки момент, когато се възобновява дебатът, започва отново старият спор. Директивата предвижда запазване на регистрацията и споделяне на данните. Има въпроси обаче, които са спорни - има ли право някой да разполага с личните данни, колко дълго зтези данни се запазват, имат ли право държавите да споделят помежду си такива данни. Според Кунева за по-голямата част от тези въпроси вече има отговор: вече поставяме сигурността на първо място. Освен това отдавна се говори за киберсигурността - въпрос, който се отлага и обсъжда без резултат от форум на форум.

По думите на Кунева решенията се взимат бавно, защото такава е самата механика на взимане на решения в Европейския съюз. Трябва де се промени процедурата и още нещо - когато се вземат решения, те да бъдат бързо изпълнявани. "А ние имаме едни периоди, в които от влизането в сила на законодателството до неговото прилагане даваме едни 2 години, в които националните администрации да направят всичко необходимо, за да имат стъпката за създаване на нова администрация, която да прилага тази инициатива, т.е. всичко става много бавно."

Според изследване на Алфа рисърч 52% от българите смятат, че опасността от тероризъм в България е равна с тази във Франция. Кунева коментира тези данни като показател не за България, а по-скоро за нас, българите: че българите сме "станали истински европейци, защото пътуваме, защото можем да се окажем на различни места в Европа и затова сме съпричастни към това, което става във всяка държава.

Вицепремиерът подчерта, че веднага след Шарли ебдо, тя е настоявала по-бързо да се дискутира Шенген. Тогава тя била абсолютно убедена, както и днес, че "приемането на България няма да отслаби Шенген, а напротив, ще провокира разговор за Шенген, ние ще можем да участваме в усъвършенстването на Шенген.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад