Менда Стоянова: На 10 юли можем да имаме нов управител на БНБ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В деня на ултиматума пигаме: Ще подаде ли оставка управителят на БНБ Иван Искров. Чакаме отговора от Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси в НС. Тя говори и за годишнината от началото на кризата в КТБ.

На 19 юни 2014 г. пари не са изнасяни кеш и парите не са изнасяни на куп - но парите наистина ги няма, били са изнасяни малко по малко - различни проекти, включително политически, категорична беше Менда Стоянова. "Сагата продължава вече година и процедурата по несъстоятелност може да продължи години. Важното е, че хората, които имаха пари там, получиха парите си и държавата застана с цялата си мощ и свърши работата си". Не по-малко важно е обаче, допълни Стоянова виновните, които вече се знаят, да получат своето наказание, защото обществото го очаква и погледите са насочени и към съдебната система. По думите на икономистката с данните, които ще бъдат оповестени в специалния доклад идната седмица, ще стане ясно, че основният виновник за случилото се в КТБ е нейният собственик и мениджмънтът на банката, "които са погазвали тотално всякакви правила на банкирането, всякакви закони и наредби в тази държава". Според Стоянова, "това не е било банка, а пирамида". Тя обърна внимание и на необходимостта от превенция, а не да разбираме за състоянието на банката едва, когато я поставим под особен надзор.

Във фейсбук има група "19 юни - протест пред КТБ". Призивът им е "Искаме парите си и присъди за виновниците". Във връзка с новия призив на вложители в КТБ Менда Стоянова изрази мнение, че с протести тези проблеми не се решават, а всеки, който държи пари в банка, носи отговорност за парите си особено, ако тези пари са повече от гарантирания минимум, т.е. около 195 хиляди лева. А всеки, който влага милиони, всъщност прави инвестиция и е избрал тази инвестиция да бъде в под една или друга форма в една или друга банка или институция. при всички случаи той не би могъл да очаква от държавата тя да защити тази инвестиция. От друга страна, обясни Менда Стоянова, държавата е длъжна да осъществява надзор над тези, които пазят или управляват нашите пари или инвестиции. А точно тук държавата се провали, убедена е икономистката.

Менда Стоянова обясни в какво се състои идеята за спецфонд за преструктуриране на банки, който да помага да не се стига до фалит. Това е гаранционен фонд, подобен на този за гарантиране на влоговете. Той обаче ще бъде на разположение на едно специално звено, което следва да извършва постоянни анализи и когато види, че има банка, която по една или друга причина е застрашена от капиталова неадекватност или липса на ликвидност, след като прецени всички факти, да може да подпомогне банката, ако се наложи.

Менда Стоянова отказа да коментира дали управителят на БНБ Иван Искров ще подаде оставка днес. Тя уточни, че независимо от това вече върви процедурата за избор на нов управител. "На 10 юли, когато НС най-рано може да избере нов управител, ние ще имаме тази възможност", заключи Стоянова.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад