Ментори помагат на гимназисти да намерят своя път

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Един от най-честите проблеми за българските гимназисти е това, че не знаят какво искат правят след дипломирането си. Много от тях също нямат представа как да използват уменията си в полза на родното общество. Репортерът Ивайло Гюров разказва за "Денят започва" за менторска програма, която помага на ученици от цялата страна да намират силните си страни и техния път в живота.

От малка Стефани се е посветила на танците и търси начин как да накара повече хора да танцуват. Симона пък мечтае да рекламира нещо грандиозно и иновативно за страната ни. Това лято техните желания стават реалност, благодарение на участието им в програмата ABLE Mentor, където с помощта на техните ментори организират голям флашмоб.

"Цялото нещо се казваше "Изтанцувай живота си". То беше да накара хората да се забавляват докато спортуват, докато танцуват", разказва Стефани Поборникова.

Благодарение усърдната им работа и съветите на техните ментори Стефани и Симона провеждат флашмоба с голям успех този юни и вече подготвят ново издание. Казват, че гимназистите могат само да спечелят от участието си в менторската програма.

"Просто това е един проект, който те сблъсква с твоите идеи, които искаш да направиш, просто по-рано в твоя живот", споделя Стефани Поборникова.

"Сякаш утъпкахме много пътеки, които ни отвориха страшно много врати, станахме много по-уверени, след като мина флашмоба. И като цяло, може би, в този проект пораснахме лека-полека заедно", допълни  Симона Илиева.

Асен е един от организаторите на проекта, зад който стои Асоциацията на българските лидери и предприемачи. Благодарение на усилията на екипа му за само 2 години ABLE Mentor се провежда в София, Пловдив, Бургас и Русе .

"Целта на самия проект е да среща млади хора, които скоро са завършили университет или са млади професионалисти, с ученици, които са от 10-ти или 11-ти клас в гимназиите. Когато си в училищната среда, ти си мислиш, че се подготвяш по някакъв начин, но в момента, в който излезеш от тази среда, отиваш на пазара на труда или трябва да кандидатстваш за университет, голяма част от учениците осъзнават, че не са толкова подготвени", пояснява Асен Георгиев.

За проекта могат да кандидатстват както ученици, така и млади специалисти, които желаят да станат ментори. По време на самия проект всеки ученик получава своя ментор и заедно за 16 седмици подготвят желан от ученика проект или намират успешния път към страстта в живота му .

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад