В студиото на "Още от деня" това беше темата на разговор с участието на експертите Калоян Стойков от Института за пазарна икономика и Георги Стефанов от "Коалиция за климата - България".
Това, което се случва и ще продължава да се случва, е посока на развитието на технологиите, промяна на енергийните миксове, на потреблението на енергия. Големият въпрос е как се прави, дали е разумно, дали не е разумно, дали някои неща се пресилват, а други - неглижират, каза Калоян Стойков.
По думите му трябва да се търси баланса между социалните и екологични интереси.
За съжаление, когато започне обсъждането на тези неща, ние се държим като странични наблюдатели. Нашите правителства чакат до последния възможен момент - тотално затъмнение по отношение на информация, на мерки, на обсъждане и т.н., и когато ножът опре до кокала, се взима някакво решение. Дали е най-добро, дали защитава националните интереси, как ще засегне икономиката и обществото като цяло, никой не се интересува, продължи експертът.
Георги Стефанов отхвърли тезата, че цената за спазването на международните споразумения е загубата на работните места.
Няма необходимост веднага, до година или след три години да се затвори част от конвенционалния енергиен сектор. Това, обаче, което не правим и е голям недостатък за малка България, е, че не гледаме за алтернативите на страната. Алтернативите всъщност означават нови работни места, отбеляза той.
Според него е ясно, че за да "се развива нашата икономика, да бъде конкурентоспособна, не трябва да задържаме остарелите конвенционални технологии".
Това са технологии на почти два века, добави той.
Какво казаха още в предаването експертите вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News