Днес България отбелязва 25 години от онзи Десети ноември 1989 година, когато пленум на Българската комунистическа партия свали Тодор Живков от власт, ден, който промени живота ни изключително много, за кратко време.
Русе е много подходящ град, в който да се говори за Десети ноември, именно оттук в края на 80-те тръгнаха протестите срещу хлорните обгазявания на румънския химически комбинат „Верахим”. Тези екопротести доведоха до редица други събития в столицата, които станаха причина и за самия Десети ноември, някои от са: създаването на Комитета за защита на Русе, основаването на Движението „Екогласност”, създаването на документалната лента „Дишай”.
Този знаков ден е наричан с най-различни имена – „край на комунизма”, „безкръвна революция”, „начало на демокрацията”, „раждане на свободата”, „вътрешнопартиен преврат”. Обичан, или мразен, охулен или възпят, българският преход днес навърши четвърт век. Тема на предаването е: „Какво спечелихме и какво изгубихме за 25 години преход”
Гости в студиото:
- Зюхтю Калит - скулптор и треньор по стрелба с лък, от квота на Демократи за силна България, човек от десния край на политическия спектър.
- адв. Анатоли Казаков – на последните избори кандидат за депутат от листата на ПП „Зелените”, а русенци го помнят и като общински съветник от десните сили.
- арх. Орлин Неделчев – известен русенски архитект, бивш председател на съюза на архитектите в Русе, определя себе си като „интелектуалец от лявото политическо пространство”.