Гребната база в Русе е създадена през 1983 г. като едно от най-модерните спортни съоръжения за времето си. Едва 7 години по-късно тя е изоставена и започва да се разпада. Собственикът, Напоителни системи ЕАД, разпродава имуществото й, а Съветът на директорите на дружеството взима решение за продажба на базата. Ползвателят – клуб „Кану-каяк Локомотив”, започва съдебни дела. Те продължават с години, а продажбата е спряна.
Спорът преминава между държавна и местна власт – общината настоява имотът да бъде актуван като общинска собственост. Това се случва едва през 2013 г., но от Гребната база в Русе вече са останали само няколко разрушени постройки. Възможности за ползването й няма, а имуществото е изнесено – продадено или предадено за скрап.
В момента в базата тренират 70 деца. Съоръжението не разполага с електричество, вода и тоалетни. Спортистите – деца на възраст от 10 до 17 години, палят огън в помещенията, за да се стоплят след тренировки в студените води на язовир „Липник”. В същото време уютната някога хотелска част сега се ползва от клошари. Гребната база е общинска, но проблемът със стопанисването и ползването й остават.
В предаването „Местно време“ за пръв път зрителите на БНТ 2 ще видят ужасяващи кадри от състоянието на модерното някога съоръжение. Треньорът на националния отбор по кану-каяк Евгени Недев и състезатели от близкото минало разказват за построяването и бързото разрушаване на обекта.
Кметът на Община Русе – Пламен Стоилов, и директорът на ОП „Спортни имоти” – Веселин Богданов, коментират възможностите за възстановяване на Гребната база. В предаването участват още почетният председател на клуба по кану-каяк - Тодор Бонев, директорът на Спортното училище- Борис Цветанов, ученици и родители.