Между свободата на словота и правото да се обидиш

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Журналистът Мартин Карбовски бе глобен от Комисията за защита от дискриминация с 600 лева по сигнал на Българския хелзинкски комитет, че негова статия съдържа груба женомразка реч.

В "Денят започва с култура" в бурен дебат за свободата на словото и правото да се обидиш влязоха санкционираният Мартин Карбовски, писателят Васил Георгиев и юристът от БХК Борислав Димитров - гости в студиото, и в скайп интервю - д-р Станимир Панайотов - специалист по науки за пола.

vlcsnap-2015-01-14-10h24m41s71По никакъв начин метафората не може да дразни никого, защото става дума за политика, която е като лека жена, заяви сакционираният Карбовски и добави, че "след известно време в тази страна, за да може човек да говори свободно, ще трябва да взима заложници". Да кажеш, че политика е лека жена, е шаблон и трябва да попитаме жените дали наистина са обидени от това, продължи журналистът и подчерта: "Аз имам право да кажа каквото си искам. Роден съм на границата на две епохи и помня епохата, когато не можех да кажа каквото си искам. Сега мога за казвам каквото искам... Много е важно да се каже, че свобода е едно цяло парче - не можеш да отчупиш едно малко и кажеш, че това не е свобода или не е."

 vlcsnap-2015-01-14-10h25m24s16Ние бяхме сигнализирани за тази статия, каза Борислав Димитров. Според него опитите на Мартин Карбовски да се представи като репресиран и с отнета свобода на словото са тотално манипулативни. "Свободата на словото не е съвсем безгранична, не е съвсем абсолютна. Ние не определяме границите, те са определени - това е консенсус международен и европейски, консенсус на законодателно ниво, на ниво практика, дори на академично ниво", обясни юристът и добави, че това включва и слова и реплики, които скандализират, възмущават.

vlcsnap-2015-01-14-10h55m21s123За писателя Васил Георгиев решението на КЗД е неправилно. Той изрази несъгласие с написаното в статията на Карбовски като участник в коментираните в нея събития и счита, "че казаното е неуместно, глупаво и грубо". Според него важното в случая не е това, а "нашето отношение към свободата на словото", което изисква "да приемаме, да чуваме мненията, с които не сме съгласни". "Много лесно е да толерираме мненията, с които сме съгласни, но е много трудно да допускаме тези, с които не сме съгласни. В това е изпитанието на свободата на словото", подчерта Георгиев. В конкретния случай има хипербола, а не метафора, това е политически коментар и като журналист, според съдебната практика по правата на човека, авторът се ползва с по-сериозна защита. Като оставим настрана моралната оценка за казаното - аз лично не го подкрепям, но считам, че тук с това решение (на КЗД - б.р.) се нарушава принципът на границата на свободата на словото, който е много ясно определен в Конституцията - омраза, насилие, национална сигурност, обществен ред, тормозът като вид насилие. Тук няма такова нещо, категоричен бе писателят.

vlcsnap-2015-01-14-11h41m37s163Важното в този случай не е наложената глоба, а е дали обществото ще се съгласи или не с господин Карбовски, че политика е лека жена. Според мен по-скоро ще се съгласи и следователно той не може да се постави в позата на жертва, каза д-р Станимир Панайотов.Има далеч по-сочни и шокиращи примери от този казус и съм съгласен, че той вероятно е преекспониран. Доколко аз разбирам ситуацията, идеята на БХК е да създаде правен прецедент, в който в България най-накрая на има осъден за сексистка реч, уточни Панайотов и добави, че от друга страна Мартин Карбовски все пак трябва да ни носи отговорностите, защото е санкциониран не за метафора, а за конкретно съдържание.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад