Mеждународен гребен поход по Дунав

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Повече от 100 любители на плаването по река Дунав участват тази година в 59-тия международоех гребен поход „ТИД”. С каяци по-голямата част от групата е потеглила от германския град Инголщад, като крайната спирка на екипажите е делтата на Дунав в Румъния. 47 са българите, които вече са се присъединили към гребния поход в различните му етапи, други около 50 ще потеглят от Русе към Силистра, разказа за "Денят започва" Галя Пенчева.

В международния гребен поход по Дунав тази година участват екипажи от Австрия, Германия, Швейцария, Израел, Сърбия, Румъния и България обединени от любовта си към реката. Потеглили от Инголщад в Германия, те спират във всеки по-голям дунавски град, за да направят почивка и да се подготвят за следващия етап от плаването. Маршрутът не е малък, над 2020 километра по вода са истинско изпитание, в което са се впуснали най-младият участник на 12 години и най-възрастният - на 87, и двамата от Германия. Повечето от българите в групата са участвали в гребния поход 20-30 пъти. Сред тях е Георги Иванов от Кърджали. Казва, че романтиката и приятелството с другите екипажи го свързват с реката, но за да се плава с каяк се изискват и умения.

„Трябва да умее да влиза и да излиза от лодката правилно, да умее да гребе и да се весели. Двамата еднакво когато гребат, няма никакъв проблем. Управлението на лодката става от капитана, а този отпред е загребни”, разказва Георги Иванов.

Изживяването да плаваш с каяк по Дунав е ново за двама англичани. Семейство Рут и Дейвид Бърг решили да преминат през целия маршрут, защото никога досега не са били в Германия, Австрия и останалите държави по реката. Казват, че повечето екипажите имат по-богат опит от техния и много им помагат.

„Подготвяхме се един месец за това плаване. Тренирахме на различни канали в Англия, но не е като да плаваш по Дунав. Още първите часове, когато влязохме във реката и видяхме вълните, разбрахме че не е същото”, сподели Рут Бърг.

За да са спокойни участниците в гребния поход, по суша ги следват автомобили с лекарски екип. По вода край Русе ги съпровождаха и два по-големи плавателни съда.

„Те помагат на хората за пренасянето на багажа им. И освен това помагат и на тези, които закъсат с гребането. Извлачват лодки, прибират хора на борда”, поясни Карел Маринович – председател на ТД „Приста” - Русе.

Единственото, което може да уплаши участниците в гребния поход, е лошото време. Засега обаче трудности са имали само край Свищов заради дъжда. Прогнозата е обещаваща – ще е слънчево и в следващите дни. Въпреки това всички гребат със спасителни жилетка. В лодките си носят и въжета, ако се наложи да изтеглят закъсал плавателен съд. Но инциденти тази година не е имало, защото нивото на Дунав е необичайно високо. А това прави плаването по течението по-бързо.

„В ТИД няма състезателен характер, най-важното е съприкосновението с природата", коментира Карел Маринович.

Утре гребците ще разгледат Русе и ще си починат. А после ще продължат към делтата на реката до Черно море. Остават им още само 495 километра.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад