Опасността ебола - коментар на д-р Кунчев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Това е най-голямата епидемия от ебола. Въпреки това да стигне до територията на България вероятността е минимална. Това увери главният държавен здравен инспектор на Република България д-р Ангел Кунчев за "Денят започва".

"Много големи самолетни компании прекъснаха връзката с Либерия и Сиера Леоне, от друга страна има изходящ контрол вече на летищата в тези страни, които правят и термометриране и прегледи. Ние също имаме готовност и сме го направили. Днес в Министерството на здравеопазването правим едно голямо съвещание по тези въпроси с всички институции, които имат отношение - Гранична полиция, Летищни власти, Център по заразни и паразитни болести, Военна болница, така че координацията да е съвсем ясна ако се появи такъв пациент, да няма чудене кой-какво прави, кога и къде", заяви д-р Кунчев.

Разработването на ваксината е все още в стадий, в който не може да бъде прилагана върху хора, а към момента никой не може да даде прогноза какви размери ще придобие епидемията. Д-р Кунчев отбеляза, че никой по начало не е очаквал, че тя ще придобие такива размери. Самото заболяване е сравнително ново - открито през 70-те години в Африка, но съществувал много преди това в различни природни резервоари.

"Най-големият въпрос в момента е кои са основните животински видове, където той пребивава, за да могат да бъдат и мерките ефективни. Засега знаем, че го има в някои антилопи, в някои прилепи, но не се знае дали това е резервоара", коментира държавният здравен инспектор.

Епидемиите до сега са общо 12 в различни места на Африка, но винаги са били ограничавани до 200 - 300 - 350 души. Тази, обаче, е най-голямата, заяви д-р Кунчев.

"Защо се стигна до тук е малко трудно да се каже - дали е само характеристика на вируса с това, че е агресивен, че се предава по-лесно или по някакъв начин се е променил, или по-скоро е в обстановката, в която се развива - липсата на добре развита здравна система, която да реагира и в много ранен етап да хване първите случаи, да изолира, да ограничи контактите... Така или иначе болните са над 2 000, починалите са над 1 000, смъртността е около 55-60%. В предишни епидемии тази болест е стигала до 90% смъртност", коментира здравният специалист.

Въпреки извънредните мерки с международна помощ, продължава да няма реално и видимо ограничаване на епидемията. Измести се и центъра на тежестта от Гвинея, където започна, към Либерия, където в момента е най-тежката ситуация, заяви още д-р Кунчев.

Специалистът коментира в студиото и разпространението на болестта син език, който тревожи българските животновъди.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад