Мигрантски бунтове. Има ли сценарий?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

По данни на МВР след бунта в Харманли около 120 мигранти са задържани и над 20 са ранените служители на реда, но няма данни точно колко са ранените мигранти. Материалните щети са сериозни. Изводите от експерта по сигурността Славчо Велков, Център за близкоизточни изследвания, и сирийския журналист Нидал Хлайф.

vlcsnap-2016-11-25-19h00m01s181Христо Терзийски, директор на ГД "Национална полиция", който в момента е в Харманли, съобщи по телефона, че ситуацията в бежанския център е овладяна. Той увери, че има достатъчно полицейски ресурси, обезпечени с полицейска техника, така че да не бъде допуснато възникване на конфликт на територията на центъра в Харманли. Към настоящия момент са образувани няколко досъдебни производства за хулигански прояви, за унищожаване и пълно увреждане, за унищожаване на държавен символ. Задържани са 456 лица. Срещу 18 от тях има повдигнати обвинения и наложени мерки за неотклонение - задържане за 72 часа, образувано досъдебно производство, което се наблюдава от Районна прокуратура Харманли. Образувано е и досъдебно производство, което се води от следовател на Прокуратура Хасково за причинени телесни повреди на лица, които са настанени в самия център. Пострадали са 24 полицейски служители. По думите на Христо Терзийски ранените мигранти са двама. "На две от лицата, които са настанени в самия център, е оказана медицинска помощ и по техни показания е образувано досъдебно производство по член 131 от НК за нанасяне на телесни повреди от длъжностни лица, но не мога да дам повече информация, тъй като по тези производства се провеждат процесуално-следствени действия." Той допълни, че ще се уточнява дали е имало неправомерно използвана сила и оръжие от страна на полицейските служители, но открои, че в тази ситуация във вчерашния ден, при възникналото масово грубо нарушаване на обществения ред, полицейските служители са използвали физическа сила и помощни средства, включително и водно оръдие в разрешената степен от закона.

vlcsnap-2016-11-25-20h05m33s73Според Славчо Велков реакциите на силите на реда от самото възникване на ситуацията до този момент са адекватни. "Колегите могат само да бъдат поздравени, че се справиха в такава ситуация." Случилото се не е произволен акт и не е битов инцидент. "По наша информация е имало целенасочено вкарване в лагера на автомобилни гуми от няколко дни и ние видяхме, че тези гуми бяха запалени." Във всички случаи моем да говорим за организиран характер, категоричен беше Велков. Той открои, че организацията е вътре в центъра, но е под влиянието на външни събития.

vlcsnap-2016-11-25-20h09m01s96Журналистът Нидал Хлайф подчерта, че случващото се в Харманли е свързано с темата за изборите и то показва, че предизборната кампания е вече започнала. Всички политически сили се опитват на гърба на бежанците да натрупат политически дивиденти, като се възползват от страховете на хората. Основният въпрос е как се стигна дотук и дали това ще се повтори, а също и дали държавата през изтеклата година е реагирала адекватно. "Недоволството на жителите в Харманли не е от днес. То е от 5 години. На власт дойдоха различни политически сили." По думите му държавата в лицето на Държавната агенция за бежанците не е реагирала адекватно. "Държавната агенция според мен носи част от тази вина." Хлайф изнесе информация, получена от негова близка сирийка, живееща в центъра, че там няма чаршафи, няма топла вода, няма препарати за дезинфекция, няма елементарни нормални условия за живот. Всичко това, разбира се, е предпоставка за развитие на болести. Освен това, макар че са информирани за всичко това преди два месеца, от Агенцията са изпратили екип там едва преди няколко дни. Друг проблем е, че в Харманли има само един лекар, който няма как да извършва нормални медицински прегледи.

Славчо Велков не се съгласи с тезата на Нидал Хлайф, като акцентира върху това, че познава работата на Държавна агенция за бежанците, познава центровете за мигранти у нас, познава и такива центрове в чужбина. "Центровете в Северен Ирак, които поемат сега и част от бежанците в Мосул - 4 са, изграждат още 8, има по 70 000 човека в тях. Всичко е с телена ограда, с перфектна охрана на не по-малко от 20 км от градовете." Той поздрави за държанието и реакцията Петя Първанова, председател на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет. Екипът на агенцията, изпратен там, констатира, че голяма част от населението вътре не желаят да съдействат да бъдат лекувани. Факт е, че не сирийската част от бежанците, а именно афганистанците са тези, които подстрекават към бунтове, и именно афганистанец е организаторът на безредиците вчера. Той е арестуван и за него е установено, че е лежал в затвора в Германия и е експулсиран оттам. Бежанците имат учудваща комуникативна способност. Събитията от вчера са предавани на живо в лагерите в Гърция, в Италия и във Франция. Тези хора добре съзнават и използват политическата нестабилност в страната и знаят кога да си поставят исканията.

"Войните в Близкия Изток няма да свършат, нито в Сирия, нито в Ирак, нито в Пакистан, нито в Афганистан. Най-добре е да бъдат създадени сигурни зони, където да бъдат настанени бежанците. Тези зони трябва да бъдат на границата със Сирия, на границата с Ирак и на границата с Пакистан и Иран, където имат общи граници заедно. Но трябва да има хуманитарни и човешки условия в тези зони", обясни Хлайф и допълни, че случилото се снощи е началото на един процес, който ще продължи дълго време. С последната теза напълно се съгласи и Славчо Велков.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад