Миграцията през 2015
Вълненията след Брекзит продължават, сред коментарите беше изнесена и една любопитна статистика. По данни на ООН именно Великобритания е страната с най-много емигранти в Европейския съюз. А какво сочат данните за движение на мигрантите в световен мащаб, ще разберем от Велианна Кашева.
Ще разгледаме най-напред броя на мигрантите по света и посоките им на движение, а после ще проследим и откъде идват всъщност. Според доклад на ООН през последните 15 години броят на мигрантите по света продължава да се увеличава с бързи темпове, като вече е достигнал 244 милиона души, или това е със 70 милиона повече от 2000-та година.
От тези 244 милиона почти половината – 104 милиона, са с азиатски произход. 62 милиона – с европейски, 37 милиона са от Латинска Америка и Карибския басейн, а 34 милиона от Африка. Важно е да отбележим обаче, че в по-голямата си част тези хора се местят в държави от своя географски регион. Т.е. 60% от азиатците са останали в Азия, 66% от европейските мигранти са се преместили в друга европейска държава, 52% от африканските – в африканска. Изключение тук са мигрантите от Латинска Америка, които явно избират по-далечни дестинации.
Както става ясно от тези числа, под мигранти в доклада се има предвид общото движение на хора, които отиват да живеят в друга страна. Ако говорим в частност за бежанците, тук данните са от 2014 г. – 19,5 милиона в световен мащаб, или 8% от общата миграция по света. С това е достигнат най-високият брой бежанци от Втората световна война насам.
Обратно към последните данни, от 2015 г. Любопитно е, че през миналата година две трети от всички мигранти по света са били концентрирани в едва 20 държави. Ето първите от тях: най-много са установилите се в Съединените щати, следвани от Германия и Русия - по 12 милиона, и Саудитска Арабия - 10 милиона.
Поглед към Европейския съюз – според официалните данни не кой да е, а именно Великобритания има най-много емигранти по света – 4,9 млн. Следвана от Полша с 4,4 млн., Германия – 4 млн. Къде е България? Според тази статистика има почти 1 милион и 200 хиляди българи по света.
Изненадващо, но според доклада на ООН емигриралите от Съединените щати са едва 3 милиона. В размирните райони, очаквано, броят е голям – Сирия, над 5 милиона, Украйна – почти 6 милиона. Китай и Русия, обяснимо, имат съответно над 9 и 10 милиона мигранти, а най-голямата диаспора е... индийската, с почти 16 милиона.
Важен акцент от доклада е, че през 2015 72% от мигрантите по света са били в трудоспособна възраст, в сравнение с 58% от общото население. Затова – там, където миграцията е с положителен знак, т.е. хората, които влизат в дадена страна, са повече от тези, които я напускат, в този случай по места миграцията може да доведе до забавяне на тенденцията на застаряване на населението. Забавяне обаче не означава преобръщане. Според прогнозите дори миграционните тенденции да се запазят, през 2050-та светът ще изглежда ето така:
В Азия на всеки 100 работещи ще се падат по 28 възрастни души, вече нетрудоспособни. В Европа – по 48, Северна Америка – 38, Латинска Америка и Карибски басейн – 31, Океания – 30, само в Африка зависимостта ще е по-умерена – под 10 души в напреднала възраст, ще зависят от труда на 100 в активна възраст.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News