С хигиена, без антибиотици борим вирусите през лятото
Какви опасности ни дебнат през лятото? Как да се предпазим от летните вируси? Какви рискове крие морето за здравето ни? В студиото ни е д-р Ангел Кунчев, главен здравен инспектор.
Летен грип и повишена заболеваемост от стомашно-чревни болести ни дебнат през лятото. Само за 5 дни, уточнява публичната регионална здравна инспекция, са регистрирани 281 случая на заболели. Това е очаквано поради повишаването на температурите, но няма съществена разлика в броя в сравнение с миналата година и той се запазва през целия летен сезон на приливи и отливи, обясни д-р Кунчев. Макар групата на летните вируси да е голяма, почти при всички симптомите са еднакви - повишена температура, главоболие, силна отпадналост, мускулни болки, повръщане, в част от тях има прояви на ентероколит, диария. Тези вируси се предават много лесно, макар да не са всички въздушно-капкови. Масово начинът на предаване е фекално-орален, а това означава, че е важно условие е обществената и личната хигиена. "За момента нямаме оформени епидемиологични взривове с един източник", каза д-р Кунчев. Според него важно е да ограничим проявата им до минимум и засегнатите хора да бъдат възможно най-малко. Тези вируси не са грип, поясни лекарят, въпреки че клиничната картина много прилича на тази на грипа.
При летните вируси лекарят препоръчва да се търси лекарска помощ, особено за децата до 4-5 години, също за хора с хронични заболявания - като диабет, сърдечно-съдове заболявания. Останалите могат да изкарат летния грип на крака за 2-3 дни.
Що се отнася до лечението, употребата на антибиотици няма място, освен ако не става дума за зараза с бактериален характер. Летните вирусни зарази се лекуват симптоматично - няма лекарство, няма ваксина, разчита се на собствения имунитет, поясни д-р Кунчев.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News