"Аз съм единственият човек с физически увреждания в 44-ото Народно събрание и това, което зависи от мен, аз ще се опитам да го направя било то като законодателни инициативи. Мнаго е сложно, за да се промени нещо в системата трябва всички 240 народни представители да са за подобен проект", каза Христов. Според него трябва да се водят от принципите на народа.
На протеста днес майки и бащи излязоха за седми пореден път. Като проблем депутатът посочи социалното включване. Когато стане на 18 години дете със 100% инвалидност започва да получава от държавата от 950 лева става около 250 лева. Христов обясни, че и след навършване на 18 години токаво дете изисква ежеминутна грижа.
Христов се съгласи, че в системата на ТЕЛК има злоупотреби, но смята за редно в инструкцията да е включено, че хора с ампутации на горни и долни крайници трябва да минават на ТЕЛК на всеки три години. Обяснението на комисията е, че технологиите напредвали и протезите се модерницирали.
Депутатът призова да се олесни системата за личните асистнти, защото понякога се налага родителите да сключват договори с личните асистенти, а те всъщност са физически лица.
От 26 000 деца с увреждания голяма част не посещават училище. Това се случва не заради самите деца или родители, а заради системата. Според Христов трябва да има специализирани учебни заведения за деца с увреждания, които да поучават необходимата грижа.
На хартия работодателите, които наемат хора с увреждания, ползват преференции. Но за да наемат човек с увреждания, те трябва да приспособят средата. Държавата поема част от тази сума, но не се знае колко е достатъчна.
"С колегите от БСП сме решили да премахнем думата "инвалид", която е изключително грозна дума", каза Христов на въпрос как ще работи в този парламент като опозиция. "С малки стъпки ще се опитаме да променим нещо", обеща той.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News