Министър Москов: Нито аз, нито правителството ще спрем

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Реформата в здравеопазването между желаното и възможното, проблемите и тяхното решаване - това бяха темите, по които разговаряхме със здравния министър Петър Москов в студиото на "Денят започва".

От гледна точка за сваляне на ангажимента хората да плащат от джоба си пари за скъпите консумативи, трябва да посочим, че вече мина обществената поръчка за консумативи, свързани с модерен начин на лечение на исхемичните мозъчни инсулти. Сега в няколко големи центрове, които са оборудвани и разполагат с подготвени кадри, тези скъпи устройства се поемат от фонда на Министерството на здравеопазването, съобщи Москов и допълни, че има процедура и за консумативите за артерио-венозни малформации или за консервативно лечение на големи аневризмални разширения.

Открита процедура, по която могат да кандидатстват всички фирми, а не избраните от определен лекар или болница, е ключът към това в болничните заведения да бъдат закупувани консумативи, изделия и лекарства, които да са най-изгодни като цена. По този начин държавата трябва да защити публичния интерес и интереса на данъкоплатците, независимо от това, дали той съвпада с определен търговски интерес, обясни здравният министър. Петър Москов заяви категорично, че започнатата реформа няма да бъде спряна: "Нито аз, нито правителството ще спрем. Знам, че и противниците ни няма да спрат, само че няма да ни накарат да спрем по този начин!"

Прозрачни и ясни процедури - това е начинът, по който работи новото ръководство на Фонда за лечение на деца. "Досега в този фонд нямаше деловодство. Т.е. в момента, когато постъпва искане за определено дете, то не влиза в деловодна система, в която да има ясна проследимост за това, какво се случва след постъпването на искането. Има преписки, постъпили през месец ноември 2015 г. и все още не са получили своето становище", обясни Москов. По думите му това, което ще последва след влизането в сила на новия устройствен правилник на Фонда, е времето за получаване на експертно становище по всеки постъпил случай да бъде сведено до 10 дни. Целта е да има ясна информационна система, в която всеки родител да може да проследи документацията, касаеща неговото дете. "Това е ангажимент, който след приемането на устройствения правилник, и аз, и директорът на Фонда ще поемем и ще отговаряме съответно политически за него", увери Москов.

По повод ин витро програмата министър Москов каза, че тази година държавните фондове за ин витро процедури са увеличени с 2 млн. лева.

Той коментира и разкритията, че има търговия с пациенти, които биват транспортирани в определени болници, особено когато болният се нуждае от скъпи консумативи: "На тази база  с моя заповед е направена група, начело със зам.-министър Ваньо Шарков и отговорът е прост - всяка една линейка има GPS система, вързана със съответния център. В рамките на тази седмица ще бъдат проследени всички по GPS сигналите, т.е. откъде тръгва линейката, къде отива, с какво страдание е пациентът, и ако има някакви отклонения, които доказват злоупотреби и за това директорът на съответното ЦСМП или филиал, не е взел съответните мерки, тези хора ще бъдат санкционирани. Това, което аз знам по тази тема е, че такива неща са по-скоро изключения, но когато излезе окончателният доклад, аз ще го представя и на Вас, и на колегите Ви, които започнаха разследването", увери той.

Другият проблем касае болни, които не са желани от най-близкото лечебно заведение, в което Бърза помощ би трябвало да ги закара. В тези случаи, обясни здравният министър, когато болницата откаже да приеме болния, трябва да бъде подписан протокол от дежурния лекар, който отказва приема и дежурния от екипа на ЦСМП. Този документ се предава след това в Министерството и от болниците и екипите се търси отговорност.

Част от усещането за социална сигурност на хората е наличието в тяхното населено място на училище, на детска градина, на болница и на църква. На тази база това, което направи Министерство на здравеопазването беше поддържането и валидирането на системата на общинското здравеопазване през параметрите на националната здравна карта. Той открои, че има допълнителна субсидия за т.нар. трудно достъпни и отдалечени болници. Що се отнася до проблема на чирпанската болница, поставен в репортаж на БНТ, касаещ лечебни заведения в малки населени места, министър Москов подчерта, че въпросната болница не е трудно достъпна и не е отдалечена. "На мен ми омръзва да се занимавам с директора на чирпанската болница. Не искам да влизам в разговор защо точно", допълни той.

Министър Москов заяви, че за възможностите си България е осигурила своеобразен максимум за лечение на гинекологично онкоболни жени с роботизирана хирургия. За сравнение в страната ни се извършват повече такива операции, в сравнение с Европа и САЩ, например. В последните години България разполага с най-модерната апаратура във всяко едно от направленията на здравеопазването.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад