Морската вода по северното Черноморие е чиста

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Морската вода по северното Черноморие – от Златни пясъци до Бяла, е чиста. Това сочат първите проби, взети от здравните инспектори. До края на септември те ще проверяват състоянието на водата през 15 дни. Очакванията са резултатите тази година да са по-добри от миналогодишните.

Първите проби от тази година показаха, че водата е безопасна дори на прочулия се през миналата година Офицерски плаж във Варна, посочен от Европейската агенция за чисти зони като един от трите в лошо състояние. Сега данните му са в норма, както и на останалите.

Д-р Веселина Божинова, гл. инсп. РЗИ – Варна: "Взети са от 23-те пункта на 23-те зони за къпане и всички зони към момента отговарят на изискванията, резултатите са добри и се надяваме така да продължи целия сезон."

Пунктовете са от „Панорама“ до Бяла, от първи юли до 30 септември проби се вземат два пъти месечно, а при нестабилни резултати – и три. По градските плажове летовниците се притесняват повече от битовите отпадъци.

В Камчия, където се срещат река и море, водата също е чиста, но не и пясъкът.

Морската вода се изследва за "ешерихия коли" и "чревни ентерококи". Те са опасни за деца, възрастни и хронично болни, макар че на здравите не могат да навредят дори при висока концентрация.

Д-р Веселина Божинова, гл. инсп. РЗИ – Варна: "Миналата година на Офицерския плаж още първите проби не бяха добри, така че това е все пак добър сигнал до момента, а що се отнася до Златни пясъци - с дълбоководното заустване, поне миналата година нещата бяха добри."

Дълбоководното заустване на Златни пясъци, колектор „Акациите“ във Варна и модернизирането на градската пречиствателна станция ще подобрят още показателите.

Иван Портних, кмет на Община Варна: "С реализацията на тези проекти отпадните води в Черноморския басейн в региона на Варна просто ще отговарят на абсолютно всички съвременни изисквания и показатели."

Здравната инспекция във Варна публикува всички данни на сайта си, там са качени и пробите, които се вземат по-рядко – за макроводорасли и цианобактерии, резултатите от 2007-ма досега и подробности за всяка зона за къпане, така че всеки сам да прецени къде да отиде на плаж.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад