Тази година се навършват 70 години от края на Втората световна война, а 70 години след смъртта на Хитлер баварското правителство губи контрола над авторските му права. Това дава възможност в момента да се подготвя представително издание на "Моята борба" с почти удвоен текст заради допълнителни коментарни бележки. Досега в държавите, в които е било допустимо отпечатването на тази книга, това е ставало единствено и само с необходимия категориален и коментарен апарат към изданието.
В "Денят започва с култура" гостуваха трима специалисти в областта на социологията, литературата и историята - доц. Лилия Деянова, доц. Алберт Бенбасат и доц. Йордан Ефтимов, за да коментират темата за двойните стандарти в книгоиздаването, дали политическата коректност превръщат определени книги в табу и какъв е ефектът от подобен тип забрани.
Тази книга, според мен, трябва да се появи в едно научно-критично издание със много строен и подробен научно-справочен апарат, направен от специалисти, който да разяснят значението на това съчинение, заяви доц. Бенбасат и добави, че това ще е краят на пиратските издания. Доц. Ефтимов пък акцентира върху конкретната употреба на една книга като нещо много важно и предупреди, че не бива да бъде генерализирана, като се пренебрегва реалността. А доц. Деянова подчерта, че "имаш право на достъп до тази свобода на словото, която модерната епоха сега гарантира, ако спазваш правилата на това публично живеене".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News