Можем ли да дадем нов живот на архитектурата от социализма

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Две изложби и една дискусия, посветени на архитектурното наследство на социализма, предстои да бъдат проведени в София. Събеседници по темата са архитект Дора Иванова, архитект Любомир Георгиев и доц. Георги Лозанов.

Тази вечер се открива изложба, свързана с паметника на Бузлуджа, ще бъде проведена и дискусия за бъдещето на архитектурното наследство от времето на социализма. Доцент Георги Лозанов съвместно с писателя Георги Господинов откриват утре изложба, озаглавена "Следобедът на една идеология". Тя ще бъде показана в Софийска градска художествена галерия и представя скулптурата и живописта на отминалия период на социализма.

vlcsnap-2016-09-15-10h11m25s126Модератор на изложбата тази вечер с начален час 18.30 ще бъде арх. Георгиев. Според него панелният тип сгради не са само в България, но и в цяла Европа, затова има много здания, наследени от миналото, които не се ползват, а биха могли да ни служат.  Те не са характерни за източния или западния блок, а по този начин се е строяло през 60-те и 70-те години, отбеляза младият архитект. По думите му тук става дума за останки, които от дистанцията на времето, прагматично трябва да помислим как използваме, да  бъдат полезни за съвремието ни. Той изтъкна разликите между поколенията в отношението към тези сгради. Докато хората на средна възраст понякога искат да направят нещо срещу такива сгради като символ на старата система, младите не мислят така. "Хората, които са на моя и на по-млада възраст,... нямаме такива емоции, свързани с тези сгради. ние ги виждаме като потенциал. Може би защото с Дора сме архитекти и виждаме това  като интересни структури, интересни сгради. Такава е Бузлуджа, такава е НДК, такъв е Фестивалният комплекс във Варна. те имат качества, които има как да бъдат изведени на по-високо ниво и да ни бъдат от много по-голяма полза, отколкото са днес".  Арх. Георгиев изтъкна, че панелни сгради могат да превърнати в жива среда с участието на хората, което е тема на Седмицата на архитектурата в Пловдив след две седмици.

vlcsnap-2016-09-15-10h38m29s229"Бузлуджа - паметта на времето" е темата на изложбата, която се открива довечера в НДК. В нея са представен 54 фотографии, които показват "едно изключително творение, изключително постижение на толкова много хора, на толкова много труд, който са вложили там", подчерта арх. Дора Иванова. "Дори в днешния с вид - в разруха, в руини, сградата впечатлява, сградата въздейства - тя има много лица и може да бъде видяна по много различни начини".  В сградата на Бузлуджа младата архитектка вижда потенциал, бъдеще и пропуснат ползи. Според проекта, предлага от арх. Иванова, сградата трябва да бъде не възстановявана, а консервирана в актуалното й състояние, защото целта не трябва да бъде идеологическа, а да се съхрани построеното, постижението и архитектурата и да се използва. В идейния си проект за сграда младата архитектка предлага сградата да се използва като форум за изкуство и история, форум, в който историята да бъде дебатирана.

vlcsnap-2016-09-15-11h02m14s162Доцент Георги Лозанов изрази мнение, че паметникът на Бузлуджа не е правилната сграда за прагматичен подход към социалистическата архитектура, тъй като е типична идеологическа сграда. Той приема, че "тя може да се постави в нов символен контекст, но само като филиал на един все още несъстоял се музей на комунизма в България. Доц. Лозанов обясни, какви се целите на предстоящата дискусия "Следобедът на една идеология". По думите му тя се опитва да събуди дебата за близкото минало.

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад