Музикална лаборатория за човека
В "Денят започва" ви срещнахме с един човек, който заразява с вдъхновението си всичко, до което се докосне. Той е българин, живее в Германия, и е обичан от целия свят. Не забравя обаче корените си и тази неделя стартира един музикален формат, който е абсолютен експеримент у нас - "България Пее". Проектът е отворен за абсолютно всеки човек, без значение музикалната му подготовка. А салонът на Софийската математическа гимназия се оказа тесен за толкова много талант на едно място.
Да се каже, че той е една планета е вярно и преносно, и буквално. Той е първият чужденец Генерален музикален директор и Главен диригент на град Хайделберг. Той е дирижирал оркестри в Берлин, Лондон, Цюрих, Лос Анджелис, Токио и на много други места. Той е създал фондация, която помага на млади български таланти, а наградите му от цял свят са неизброими. Той е само на 35. Вероятно затова миналата година НАСА кръсти една планета в космоса "Камджалов". На него - Йордан Камждалов.
Йордан Камждалов: "Мисля, че това, което събира хората, е този огромен скрит копнеж за творчество. В творчеството човек намира сила и живот. Не всеки може да пее. Но душата на човека диша чрез музиката. Всеки заслужава да диша. Това, което търся днес, е не създаване на музикален продукт, а създаване на условия за връзка между хората. Защото хората си мислят че връзката между тях е трудна или че е изчезнала. Но това е една илюзия и след два часа тази илюзия ще я съборим. Миналата година създадохме формата Музикална лаборатория за човека, с много прослушвания, кастинги. В един момент обаче си припомнихме, че всъщност изкуството е за всички и решихме да създадем един формат Музикална лаборатория за всички, където да могат да дойдат абсолютно всички без прослушвания, без никаква подготовка и да търсим точно силата на колективното проявление, което доказва, че 1 + 1 е повече от две. И това става само когато единиците започнат да работят в една посока, да мислят в една посока, да чувстват в една посока, да пеят в една посока. Това, което искахме да направим с този формат, е няколко пъти в годината, когато аз съм в България да се събираме по няколкостотин човека, по няколко хиляди човека, идеята е всички да запеят, другата година може да сме в Арена Армеец, както виждаме в СМГ не можем вече да съберем всички желащи, но това е един невероятен жест. Това, че сме в СМГ за мен е много символично и когато се появи тази възможност, разбрах че няма по-добра. Защото синтезът между наука и изкуство е най-красивият и най-мощният синтез, защото точно той е тласкал всички най-големи цивилизации да бъдат това което са. Т.е. да пееш в матаметическата гимназия, което е едно от най-добрите учебни заведения признати в света, да пееш там е вече привилегия. Да пееш там е вече един символ един знак, че когато две неща на пръв поглед несъвместими - пеене и математика, се съберат на едно място, тогава се вижда, че сме в режим на едно друго мислене, което има много по-голяма перспектива пред себе си отколкото ние подозираме. Аз съм влюбен в математиката, въпреки че моя стремеж беше в астрофизиката. Аз продължавам да съм свободен студент по астрономия, в Хайделберг където се намира най-големия институт по астрономия в Германия. Тази страст по безкрайността, с която се занимава астрономията, математиката и музиката, тези три области които ежедневно боравят с идеята за безкрайността - това са неща, които няма как да не ме вдъхновяват. Мисля, че математиците, музикантите и астрономите са привилигировани, защото техният ден почти започва и свършва с тази идея."
Какво обаче ще се случи, ако заговорим за безкрая от бита, а не от битието? За безкрайните проблеми, с които се борим всеки ден, тук и сега, в България. Сега това нещо го забравяме, било е нощ, сега е слънце в зенит.
Йордан Камждалов: "Аз мисля, че точно този проблем който вие назовахте, е точно причината която накара стотици хора да се запишат за първия такъв ивент. Няма по-голям комплимент за българския народ от този. БГ народ не е загърбил тази идея, българският народ не се е отказал и не е забравил колко много сила надежда и вяра дава това нещо. Всъщност България се пука по шевовете от добри, умни, можещи хора. За тях трябва да се говори, те трябва да се показват. Независимо дали ще пеем или ще решаваме задачи по математика, ние творим. Това нещо трябва на човека. Творчеството е най-директния път към щастието. Известно е че българските гласове са в космоса. Известно е че българските гласове са най-най-най-големите сцени на планетата, в най-големите световни столици. Това е една много мощна сила, която се е въплътила в изкуство и в песен. Която е накарала българския народ да оцелее векове и хилядолетия. Това е една сила, от която не можем да си позволим да се откажем. България е пяла, България е успявала и България ще продължава да успява. Но винаги с помощта на песента."
Даже звездите да станат на прах, но музикантите, но музикантите ще останат те живи след тях.
Ако искате да излезете на сцената с този невероятен човек и музикант това е напълно възможно. 9-та симфония на Бетовен ще звучи в Зала България в рамките на Национален проектен хор към Музикалната лаборатория за човека. Записванията за прослушване продължават до този петък.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News