На инсулина с любов

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Огнян Симеонов е завършил Националната спортна академия. Познанията му по анатомия, биохимия и физиология на човека го насочват към изследването на вредите от неправилното хранене и се дипломира със специалността диетика и наука за храненето в университета "Хорокопио" в Атина. Практикува специалността си повече от 10 години. Работи в център за алтернативна медицина и изготвя индивидуални хранителни програми, включващи пет хранения дневно – за деца и възрастни с наднормено тегло и хора с по-тежки заболявания. Работил е в различни държави. Със Симеонов разговаряхме за инсулина и какво е значението му за нашия организъм в "Здравето отблизо".

Инсулинът е пептиден хормон (т.е. той е протеин), с молекулна маса 5 734. Изграден е от 51 аминокиселини, структурирани в А и В вериги, свързани са по между си посредством два дисулфидни мостa, но има и една трета верига и изобщо… не е лесно. Така сигурно пише в учебниците. Но как да разберем един от най-важните хормони в нашето тяло, ако не сме специалисти в областта и не познаваме достатъчно добре биохимията? Все пак знаем, че основната функиция на инсулина е да регулира нивата на кръвната ни захар. Съответно - липсата му води до развитие на захарен диабет. Хората, активно занимаващи се с бодибилдинг, са наясно, че това е най-анаболният хормон в човешкия организъм - стремят се съответно да поддържат нивата му високи в период за натрупване на мускулна маса и да ги намаляват в период за релеф. Какво точно представлява инсулинът, къде и как се секретира, как действа и какви са неговите функции?

Инсулинът отговаря за функцията на различни органи и системи, стимулира репликацията на ДНК, влияе на съдовия тонус, стимулира или потиска разграждането и синтеза на протеини, въглехидрати и мазнини, като по този начин до голяма степен управлява обменните процеси в тялото. Секретирането му в кръвообращението става при получаването на точно определени сигнали, генерирани след приема на хранителни вещества. Най-мощният дразнител, предизвикващ освобождаването на инсулин в кръвообращението, е глюкозата. Подобно действие обаче имат и някои аминокиселини, получени при разграждането на приетия с храната протеин.

Инсулинът стимулира процесите на изграждане и потиска процесите на разграждане в човешкото тяло. Основното въздействие на инсулина е съсредоточено върху черния дроб, мастната тъкан и мускулите. Процесите, които той предизвиква в тези тъкани и органи, имат най-важно значение за неговото влияние върху метаболизма.

Въздействието на инсулина върху мускулната тъкан до голяма степен определя способността му да понижава нивата на кръвната захар. Той стимулира мускулните клетки да абсорбират глюкоза от кръвта, като впоследствие я разграждат за енергия или я натрупват като енергиен резерв под формата на мускулен гликоген. Количеството мускулна тъкан съставя 40-50% от телесната маса на един средностатистически човек и отговаря за около 70% от усвоената с помощта на инсулин глюкоза в тялото. Ето защо съхранената способност на мускулите да усвояват глюкоза под въздействие на инсулина е важно условие за поддържане нивата на кръвна захар в норма и за добро здраве.

Доброто здраве зависи много и от доброто състояние на черния ни дроб, а там, нашият приятел инсулинът също има немалко работа. Там той стимулира усвояването на глюкоза от кръвта и складирането й като енергиен резерв под формата на чернодробен гликоген. В същото време потиска разграждането на гликогена в черния дроб и освобождаването на глюкоза в кръвта.

И още нещо за неуморния инсулин и неговото взаимодойствие с мастната тъкан. Там, подобно на мускулната тъкан и на черния дроб инсулинът, стимулира усвояването на глюкозата. Tой стимулира абсорбцията на мастни киселини в мастните клетки и натрупването им като триглицериди. Освен това инсулинът потиска разграждането на мазнините в мастната тъкан (липолиза) и освобождаването им в кръвообращението. Какво обаче да правим, за да поддържаме този важен хормон в прилични стойности?

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад