Изборът на младите. На село със сърце и амбиция

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Как да стане по-привлекателно за живеене българското село. На тази тема беше посветен разговорът в студиото с Борислав Борисов от Асоциацията за селата и Теодор Василев от читалище "Бъдеще сега" в родопското село Гудевица.

vlcsnap-2015-03-02-09h35m20s195Борислав Борисов смята, че тенденцията в отношението на младите към селото вече се обръща и не е толкова песимистична. Все повече хора напоследък се връщат в селата.

"Ние от Асоциацията за българските села направихме една национална информационна кампания от ноември до средата на февруари. Срещнахме с над 2800 души в 33 региона на България по места." Тази кампания установила, че все повече млади хора решават да живеят и работят на село като това е валидно за всички райони, които са обиколили, включително и в Северозападна България. Имали са срещи в Монтана, Враца и Видин.

Борисов изтъкна, че за 8 години броят на читалищата в селата са се увеличили със 100 до 2144 в момента. Младият човек е категоричен: "Трябва да се сложи край на негативното мислене, че работа на село е срамна". По селата вече има много модерни ферми с модерни производства. "Може и на село да се живее достойно", е заключението на му.

vlcsnap-2015-03-02-09h36m28s114На въпрос помага ли държавата на младите хора да развиват производство, отправен към Тодор Василев, той отговори. По отношение на тютюнопроизводството има европейска и национална стратегия и политика. В новата програма за развитие на селските райони с приоритет ще се ползват проектите на инициативни хора, които са Северозападна България, а другият приоритет е за досегашните тютюнопроизводители, които трябва да преструктурират дейността си.

Теодор Василев посочи, че село Гудевица е емблематичен пример за състоянието на българските села: в момента там живеят 5 до 4 души през зимата като през лятото стигат до 15-20. В наше събитие на местното читалище има 50-60 души, като е трудно да се събират при това положение. Василев и семейството му живеят в селото през летните месеци. през това време организират детски и младежки програми. Читалището работи с местните деца. Това са предимно деца от близкото село Арда, което е по-голямо. Гудевица е малка махала. До сградата на читалище дори няма път и въпреки, че младите хора живеят през останалата част от годината в София, те са амбицирани и дори са започнали сами да правят пътя до читалището.

Във връзка с притесненията на младите, че по селата бяха закрити много болници и училища Василев смята, че особено важно е да има училище. Той подчерта, че е много важна програмата за развитие на селата и конкретно т. нар. Ос 3, по която близо 1100 села са изоставени поради "брюкселска директива". това е причината тези села да не получават финансиране за туризъм, за инфраструктура, за читалищна дейност. Читалище "Бъдеще сега" не е получило нито лев за ремонт през последните 8 години.

Той апелира за компенсаторна програма за развитие на тези села, която беше обещана от правителството, за по-гъвкаво финансиране.

Във връзка с престъпността в нашите села гостите в студиото бяха единодушни: нека да наблегнем на позитивното. Тези които крадат, са хора дискриминирани по някакъв начин. Ако създадем една общност на село, няма да има и престъпност.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад