На върха на Африка заради деца без родители

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Група млади българи в края на лятото изкачиха най-високия връх в Африка - Килиманджаро, за да помогнат на деца, лишени от родителска грижа.

Ражда ли се нова вълна от нестандартен подход с благотворителен характер сред младите българи. За това разказа репортерът на БНТ Ирина Шуликова.

Ростислав Димитракиев живее и работи в Лондон. Там заедно с петима приятели българи решават да покорят най-високия връх в Африка - Клилиманджаро - цели 5895 м. За да осмислят приключението си, го направили с благотворителна цел - да

помогнат за извеждането на деца без родителска грижа от две конкретни институции - единият дом е във Варна, а другият в Стара Загора.

Димитракиев: "Като цяло ние сме доста авантюристична група хора и обичаме предизвикателствата и всяка година предприемаме някакви предизвикателства и решихме, че тази година е време да покорим някой връх. Килиманджаро

изглеждаше като много интересно място. Това е най-големият връх в света, който е част от самостоятелна планина, а не от верига."

С течение на подготовката българите се запознали с хора, които са извършвали благотворителност за нуждите на хората в Танзания. Така сънародниците ни се запалили по идеята, но искали да помагат за българска кауза и да подкрепят изоставените деца.

"На самия сайт сме събрали засега 9500 паунда, като продължаваме активно да събираме и се надяваме да стигнем нашата цел от 10 000 паунда. Отделно на самия търг успяхме да съберем до 3000 паунда", каза Димитракиев.

След като достигнат целта си от 10 000, средствата ще се разпределят между домовете за деца във Варна и Стара Загора.

"Тези пет човека бяхме активни организатори на всичките събития. Ние си създадохме страници онлайн, през които да получаваме дарения и съответно се свързахме с много наши приятели, с много колеги от работа...от нашите работни сфери и така успяхме да съберем средствата", каза младият мъж.

"Те отиват директно за самата благотворителна организация, която се грижи за тези домове и тези средства ще бъдат, искрено се надявам, използвани по правилния път. Да помогнат на деца да си намерят нови приемни семейства, да

бъдат интегрирани, да им бъде дадено по-добро бъдеще", продължи той.

Ростислав миналата година е бягал маратон с благотворителна цел, за да помогне на болница за деца с редки заболявания в Лондон, но тази година е решил да се бори за национална кауза - деинституционализацията на деца без родителска грижа.

"Също така самата организация се занимава с мониторинг. Срещат се често със самите семейства, за да са сигурни, че децата израстват в добри условия, че в семейството са щастливи със самото дете. Помагат им да ускорят този процес и накрая да се стигне до осиновяване", каза Димитракиев.

Младият мъж споделя, че са избрали каузата, защото осъзнават колко е неравностоен стартът в живота на тези деца. А предизвикателството е нещо, което отдавна са искали да направят.

"Самото изкачване отне 5 дена, слизането отне 1 ден. Първите няколко дена бяха много весели, всички се чувстваха добре, смяхме се заедно - всичко беше ок, но последните два дена бяха малко по-трудни, по-натоварващи, дишаше се по-трудно заради разредения въздух, но се подкрепяхме и знаехме, че го правим за една страхотна кауза и това ни даваше допълнителни сили", каза той.

Авантюристичната компания не мисли да спира с благотворителността. Когато изпълнят сегашната си цел, веднага ще започнат да мислят за нова кауза.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад