"Нарисувай" ми овца с 3D принтер

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За четвърта година стартира Софийския фестивал на науката, насочен към ученици и млади изследователи. До края на седмицата всички хора с интерес към науката могат да наблюдават лекции и да участват в експерименти с технологии от миналото и бъдещето, където акцент е 3D принтирането. Повече информация дава репортерът Ива Милорадова за "Денят започва".

Фестивалът представя развитието на технологиите от миналия век до днес. Сред изобретенията, на които учените възлагат най-големи надежди, е 3D принтера.

"Ще стоят заедно ретро технологиите, работещите машини от Националния политехнически музей, който ще показват от къде идва технология и до тях... истински 3D принтер, който ще показва как работи тази най-нова технология, за която се надяваме, че в бъдеще ще се превърне във фабрика за резервни части, включително на човешки органи", обясни Любов Костова от Британски съвет - България.

Един от участниците във фестивала е Георги Чипов. Именно с помощта на 3D технологията той изобретява прототип на протеза за ръка, задвижвана от биосигнали.

"Има 3D принтери, които принтират живи тъкани. Има компании, които принтират човешки органи и общо взето 3D принтирането е бъдещето", категоричен е Георги.

За момента, обаче, учените в България нямат възможност да работят с 3D принтерите от последните поколения. Затова правят опити на по-старите модели, които са и с по-ограничени възможности.

"Не можем да принтираме много малки неща, а тези, които са много големи трябва да ги правим на части. За да принтираме нещо, първо трябва да го имаме като форма в компютъра. Когато има готов 3D модел се пуска през една друга програма, която го прави на слоеве. Принтерът започва да рисува. Той буквално рисува с пластмасата. Рисува първия слой, платформата минава леко надолу, рисува втория слой", обясни още изобретателят и предприемач Георги Чипов.

Именно така, след по-малко от 20 минути за нас принтера "нарисува" 3D овца. Какво още може да бъде направено с тази технология, може да видите на Софийския фестивал на науката.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад