Недостиг на лични лекари във великотърновско

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Все по-сериозен недостиг на лични лекари във великотърновско! За това алармират джипита от старата столица и предупреждават, че ако не се вземат мерки, тази опасна тенденция бързо ще се задълбочи.

В момента над седемдесет лекарски практики в региона не са заети. По-притеснително, според лекарите, е, че никой не кандидатства за свободните места. Нараства и броят на работещите джипита, които търсят оферти и възможности за работа в чужбина. За последните месеци броят на общопрактикуващите лекари в областта значително е намалял и в момента е едва 140.

Христо Димитров - председател на сдружението на общопрактикуващите лекари – Велико Търново: Причините са комплексни! Говорим вече за напускане на лекари не само в селата, но говорим и в големите градове. Самата общомедицинска практика отстрани, изглеждаща много лесна дейност е нещо, което изисква сериозни постоянни усилия, при нас е много трудно някой от лекарите да затвори кабинета си просто ей така, винаги трябва да осигурим заместник, трябва да осигурим на нашите пациенти постоянна грижа!"

Росица Хубанова - общопрактикуващ лекар: „Ние сме над 50 години, тези, които оставаме, аз по-млади не виждам тук в окръжен град, а какво да говорим за малките населени, там просто наистина няма никакви условия!“

Основните проблеми са повече от банални - липса на съвременни условия за работа и ниско заплащане. Това демотивира и младите специалисти.

Росица Хубанова - общопрактикуващ лекар: „Младите лекари не отиват в незаетите практики поради реални пречки - не могат да специализират, ежедневни административни и бюрократични трудности, ниско заплащане, т.е. нисък доход, тъй като са големи разходите в тези практики.“

Христо Димитров - председател на сдружението на общопрактикуващите лекари – Велико Търново: „Младите лекари след като завършат трябва да добият някаква практика, те не могат да почнат веднага да работят. Лекарите в  България докато специализират не се водят на трудов договор, нямат здравни и социални осигуровки, нямат някакъв приличен доход, който да им осигури поне някакво нормално съществуване!“

От години най-сериозният проблем пред личните лекари е грижата  за пациентите в отдалечените и труднодостъпни села. Той е от години, казват лекарите, но никой не е взел мерки за решаването му. Сега същия проблем постепенно се премества и в градовете.

Христо Димитров - председател на сдружението на общопрактикуващите лекари – Велико Търново: „Нашите пациенти по селата с право са недоволни, че няма всеки ден лекар, но когато си представим село от двеста души няма как да има всеки ден лекар, поне трябва да се осигури здравен специалист! Досега коментарите може би са били този лекар е по-добър от онзи лекар... след няколко години просто ще търсим всички ние някакъв лекар, който по някакъв начин да ни помогне!“

Доста от пациентите са солидарни с проблемите на личните си лекари и също очакват държавата да реши проблемите.

Жена: „Трябва да има повече лекари, да ни лекуват! Няма да живеем - като нямаш личен лекар, при кого ще отидеш? Пари като няма... сега животът стана труден!“

Жена: „Просто заплатите им са много ниски, трябва да им се повишат заплатите, за да могат лекарите да си останат в България!“

Общопрактикуващите лекари са категорични, че ако държавата не предприеме спешни мерки, специалистите в доболничната помощ ще се напуснат, и припомнят за лавината, която наложи в последните месеци да се търси спешна помощ за спешната помощ в цялата страна.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад