Недоволство сред учителите в Източна Европа

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Няма и две седмици, откакто унгарският парламент прие поправки в Закона за общественото образование, но те изглежда няма да бъдат достатъчни, за да спрат продължаващите вече почти половин година протести срещу образователната система. На последната демонстрация на 11 юни в Будапеща, недоволни от законовите поправки учители поставиха слаб 2 на правителството на Виктор Орбан.

От началото на годината десетки хиляди учители периодично излизат на улиците на различни унгарски градове, за да напомнят недоволството си от централизирането на образователната система.

Филмов_кадър от Plus_tova_250616_Nedovolstvo_uchiteli_Iztochna_Evropa_x264.mp4 — 1

Какво означава централизацията на практика? Някои училища например остават за дни без тебешир. Учителите пращат писма до родителите за помощ за принтери и други материали. Всичко това, защото финансирането става чрез една държавна агенция, която изисква дори за счупен прозорец държавна поръчка. А бюрократичните процедури бавят изпълнението на поръчките.

Протести буди и сгъстената и унифицирана учебна програма, която според учители и родители кара децата да учат, но не и да мислят творчески. Отнета е и автономията на училищата, които са задължени да учат по еднакви учебници.

Според наблюдатели унгарските учителски протести са си спечелили масова обществена подкрепа, защото са фокусирани главно върху качеството на образованието, а не толкова върху заплатите.

Властите обещаха през лятото да бъде закрита държавната агенция, която контролира училищата. Обещано е и повече финансиране от догодина. Сменен беше и държавният секретар по образованието. Правителството обаче е категорично, че централизацията е нужна, защото общините сами не можели да се справят с финансирането.

Към централизация тръгна и Полша, където бяха увеличени правомощията на 16-те държавни инспектори, които отговарят за образованието. Тази пролет 15 от тях бяха сменени, като новите назначения са на хора, близки до управляващата партия.

Филмов_кадър от Plus_tova_250616_Nedovolstvo_uchiteli_Iztochna_Evropa_x264.mp4 — 2

В Словакия тази година също имаше учителски протести. И там учителите са недоплатени. И там образователната програма беше централизирана, а за последните 25 години в страната се смениха 18 министри на образованието.

Филмов_кадър от Plus_tova_250616_Nedovolstvo_uchiteli_Iztochna_Evropa_x264.mp4 — 1

И в Румъния учителите са недоволни от системата. В началото на месеца близо 2000 преподаватели демонстрираха с искания за 10-процентно увеличение на заплатите, вместо сега предлаганите 5%. Преподавателите там получават между 300 и 1200 долара на месец.

Филмов_кадър от Plus_tova_250616_Nedovolstvo_uchiteli_Iztochna_Evropa_x264.mp4

На фона на образователни реформи и протести 25 години след началото на промените нито една от източноевропейските страни не може да се похвали с много добри постижения на учениците като цяло. Според класацията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за нивото на образование в страните-членки, 15-годишните унгарски ученици например показват под средните резултати по математика и наука. Такива резултати показват впрочем според класацията и 15-годишните българчета.

Филмов_кадър от Plus_tova_250616_Nedovolstvo_uchiteli_Iztochna_Evropa_x264.mp4 — 2

Автор: Цветана Кръстева

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад