Непознатите приятели или доброволците от ул. "Бачо Киро"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В почивните дни група доброволци събираха помощи от първа необходимост за бедстващите българи, пострадали от наводненията. Съобщихме ви за тях още в петък, а и много от вас се запътиха с кашони и чували към дарителските пунктове.

Какво мотивира хора от най-различни социални пластове на обществото да са обединят? На въпроса отговаря репортажът на Благой Цицелков в "Денят започва".

Трима приятели решават да помогнат на бедстващите във Варна и Добрич, отделят помощ от своите средства. Но не им се струва достатъчно. Искат да дарят и друго - дрехи, обувки, лопати, храни. Разбират, че има само един такъв пункт за дарения в цяла София. Пунктът е отдалечен от центъра на града и решават да организират второ място за събиране на помощи - в своето собствено кафене.

В петък следобед публикуват съобщение в социалната мрежа със своята идея. Ден по-късно пред кафенето сме и ние - идваме, за да отделим един телевизионен следобед и да наблюдаваме какви хора ще дойдат тук.

Ангел Иванов, инициатор на "Сборен пункт DMS VARNA": Резултатите са отвъд очакванията ни. И сме много изненадани от това колко доброта успяха хората да дарят за това кратко време.

Атанас Атанасов, инициатор на "Сборен пункт DMS VARNA": Дори възрастни хора идват, възрастна жена тук разцелува всички хора, които бяхме вътре в началото и ни благодари за инициативата.

Ангел Иванов: Живеем ли в едни времена, в които все си мислим, че добротата е изчезнала? - Според мен винаги я има, проблемът е, че я проявяваме само в случаи, в които се случват кризисни ситуации, а можем да го проявяваме и в ежедневието, малко повече. 

Някои идват идват за малко, други решават да останат. Защото работа има - даренията трябва да се разпределят в кашони. По време на сортирането работният процес се случва по стройна система - стройна, мъжете подготвят кашоните, жените старателно нареждат и подреждат даренията, а децата надписват кашоните. За да може да улеснят работата на доброволците във Варна, които от тук нататък ще разпределят помощите.

Атанас Атанасов: Свързахме се с доброволци във Варна, чрез групата - социалните мрежи има такива групи за Варна и Добрич. И поддържаме връзка с тях. Чухме се сутринта с Юлиян и той ни предложи да използваме негов камион и очакваме той с още 5-6 човека, да посрещнат всичко това от гарата и да го закарат до кризисният щаб в Аспарухово. Въпрос: Но вие не познавате Юлиян? - Не познавам Юлиян, но знам каква е профилната му снимка във Фейсбук и как си пише името там.

Напълно непознати стават приятели. Говорят си на малки имена, кой актьор, кой офис служител, пенсионер или безработен. Съдбата надали щеше да ги срещне така близко в други обстоятелства. Добротворците са обединени от мотивацията да даваш, да помагаш, да отделиш от времето си заради една простичка кауза - да бъдеш човечен. Да бъдеш човек.

Георги Георгиев, инициатор на "Сборен пункт DMS VARNA": В България всички знаем, че институциите не работят, което е очевадно от това, което се случва покрай нас всеки ден, но хубавото е другото, което се случва в момента около нас, че хората са задружни и в този момент си помагат. И това според мен е единственият начин в България хората да живеят един нормален живот.

Атанас Атанасов: Хората оставят бележки - "София е с вас - дръжте се". Наистина София е с вас, имам чувството, че половин София мина от тук до момента. И помагаме с каквото можем.

Атанас работи в рекламна агенция. Учил в Щатите, имал възможност да остане, предложението си струвало размисъла.

Атанас Атанасов: Но реших да се върна в България, просто защото България си е България. Каквото и да говорим всяка страна си има добри и лоши страни. И вместо да се боря в Америка нещо да постигна, реших, че е по-добре да го постигна тук в България. Имаме гражданско общество, което е силно и не мисля, че до сега беше толкова активно. Срещам все повече съмишленици, все повече усмихнати лица, все повече хора, които са с моят манталитет, ако мога така да кажа..., по положителни хора. И наистина мисля, че има надежда. Имаме гражданско общество! - Вие виждате. Това е едно доказателство, поредното, че гражданското общество в България набира сили.

Набира сили вече 25 години. И все още му е трудно да бъде обединено, винаги намираме признак, по който да се разделим.

Добрината на стотиците хора, които се стекоха към столичната улица "Бачо Киро", не само ще стопли премръзналите от студ и страх тела на бедстващите, тя ни дава надежда, че нашето общество може да бъде единно. И за пореден път ни припомня думите изписани върху сградата на националния ни парламент, че "Единението прави силата". Горчивият урок на хан Кубрат, който учим 15 века. 

На живо от столичната улица „Бачо Киро” нашият репортер Благой Цицелков ни срещна с трите момчета, решили да помогнат на бедстващите във Варна и Добрич - Ангел Иванов, Атанас Атанасов и Георги Георгиев. Атанас разказа, че над 500 човека са оказали помощ на пострадалите. Български пощи са предоставили голям камион, пълен догоре с дарения. Освен камиона, през уикенда осем буса са тръгнали за Варна. Младежите са готови отново да помогнат при нужда.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад