Нова книга: Студената война на горещо място

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За една нова книга "Студената война на горещо място” ни разказват нейните автори. Гости в студиото ни са проф. Рандал Бейкър и Микола Полонски. Двамата в различни периоди - през 60-те и 70-те години на миналия век - са били в Африка и така са попаднали в разгара на движението за освобождаване на африканските народи от колониално владичество. Прекарват известно време от двете страни на желязната завеса.

Проф. Рандал Бейкър попада в Уганда през 60-те години, докато е студент. По това време повече африкански народи придобиха независимост. Той разказва, че е бил съпричастен на тези процеси. Имал е двама отлични професори, прекарали доста време в Африка. Той получава стипендия и заминава в Уганда да изучава африканска история и икономика.

Микола Полонски отива в Етиопия, докато служи в армията. Изпратен е там, за да помогне на тогавашното правителство, което по-късно е свалено. Бил е професионален преводач от английски, запалва се по африканската тема от книги като "Мините на цар Соломон", на пример. От тях научава за редица исторически места на този континент. Така Африка се превръща в негова мечта. Според него чувството на хумор в книгата, "който е добър хумор", оптимизмът ще помогне на читателя да си проправи пътя сред тези трудни изяви на студената война.

Проф. Рандал Бейкър идва за първи път в България през 1990 година във връзка със създаването на Нов български университет. Оттогава насам той често се връща тук, за да преподава на студентите. Бейкър поясни, че този хумор "засяга личните преживявания, не е теория, не е идеология". Бейкър си спомня, че в Африка се е срещнал с двама съветски шпиони - един словак и един в Италия. Двамата били ръководени от българите. "Това беше първият ми допир с България", пошегува се той. И допълни, че тези неща придават "по-човешки облик" на ситуацията. Това не е книга по политически науки или идеология, каза проф. Бейкър. По повод друга негова книга - "Кучетата на войната" на Фредерик Форсайт. Тя се базира на личните преживявания на Бейкър, докато е бил съветник към посолството на Великобритания в Замбия. Той избира псевдонима Фредерик Форсайт. Това е името на един британски репортер, когото бил срещнал преди това в Уганда.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад