Община разрушава ограда на частен имот
Жителите на две кооперации в центъра на Севлиево потърсиха помощ от „Денят започва“! Хората твърдят, че няколко години водят спор с общината, която иска да им отнеме частен имот и да построи там паркинг. Случаят разказва нашият кореспондент Зорница Илиева.
Жителите на две съседни кооперации в центъра на Севлиево са собственици и на дворното място от 1970 година. Още тогава мястото се отделя с ограда от съседния имот, който е общински. Така хората и до днес имат не само жилища, но и просторен двор, където паркират колите си, а децата им играят на воля.
„Този парцел е наша собственост с нотариални актове, в които е записано, че сме собственици на дворното място и на апартаментите, като сме изплатили сума пари, които са за закупуване на мястото“, разказва Николай Георгиев.
Именно този двор обаче става ябълката на раздора. Жителите от съседната кооперация, която е построена на общински парцел, искат да ползват частния двор. Общината решава да обедини двата имота и дворът да стане общ.
„91-ва година Общината обединява този парцел с нашия, т.е. обединява частна и общинска собственост. С един акт става собственик на два имота, които са на различни административни адреси, с различна площ и в акта е записано, че граничат един с друг. Ние смятаме, че това е абсолютно неправомерно“, обясни Николай.
След като общината обединява имотите, жителите от съседната кооперация искат от кмета и разрешение да превърнат част от двора в паркинг.
„Те пределно знаят, че това е един частен имот и пишат молби на кмета, че нямат места за паркиране. И кметът се отзовава на тези молби, т.е. той събаря една ограда на един частен имот“, каза Николай.
„Мястото е платено! Как може и в коя държава това ще се случи да дойде някой и да ти вземе бащинията. След като съседите искат място за паркиране, просто да дойдат и да кажат „Имаме нужда от това място, ще си платим и ние ще им дадем от мястото, да си направят гаражи, както е по закон“, каза Евгения Христова.
През 2011 година Общината издава заповед за премахване на оградата. Потърпевшите обжалват няколко пъти в съда, но общинското решение е потвърдено.
„Върховният административен съд - ние се жалвахме на него, той отказа да разгледа нашата жалба, защото тези казуси се решават само на една инстанция! Фактически ние не можехме да обжалваме това решение! Пробвахме да пишем до различни институции много пъти - никъде не намираме съдействие“, обясни Николай.
Затова, въпреки протестите на потърпевшите, започва разрушаването на оградата.
“Просто трябва да си изпълним заповедта, която е влязла в сила, затова, защото трите блока са в един урегулиран поземлен имот и там ограда не трябва да има на това място. Нужно беше, защото заповедта беше потвърдена през 2011 година. Тогава е издадена и потвърдена от пет-членен състав на Висшия Административен съд“, каза Цветелина Христова, представител на общината.
Собствениците на имота са категорични, че ще продължават да търсят правата си и ще протестират, защото са убедени, че са жертва на грабеж, включително и със съдействието на общината.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News