Опасно кръстовище

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Обиколка с автомобилния състезател и шампион Румен Дунев по следите на зрителски сигнали за кръстовището при Околовръстен път и бул. “Александър Пушкин” в София. Гражданите се оплакват, че на задръстения столичен кръстопът всекидневно се извършват много нарушения заради дългите колони от автомобили, които се струпват в пиковите часове. Вижте как Румен Дунев коментира предпоставките за пътни инциденти пред репортера ни Ирина Шуликова и оператора Атанас Атанасов.

Всеки ден движението по столичния Околовръстен път в посока Перник се товари изключително, защото оттам минава целият трафик към Владая и дори Гърция. На кръстовището с бул. “А. Пушкин” често шофьорите се поддават на емоциите от бавното предвижване и с изнервените си действия зад волана създават предпоставки за пътни инциденти.

Филмов_кадър от sample.20160711_064834.flv

Румен Дунев: "Наистина е едно от най-натоварените кръстовища, което е само с две ленти във всяка посока и доста често е предпоставка за нарушения и за много леки ПТП. Вече стана много модерно хората да пътуват за уикенда до Гърция и това е един от основните пътища и тъй като от двете страни на този участък пътят е доста прав и равен... и по-широк, това е мястото, което е един вид стеснение, в което се образуват доста сериозни задръствания и напрегнатото ежедневие на хората и животът са огледало и рефлектират след това върху трафика и върху движението."

Според информация на МВР от началото на годината на това кръстовище са станали 12 Пътно транспортни произшествия и 1 човек е бил ранен.

"Може би специално на това кръстовище е хубаво да се направят отделни секции, които да пускат движението в посока... левият завой е най-натовареният. След малко, когато пристигнем на самото кръстовище ще видите, че колите буквално се редят и по две и по три се опитват да направят ляв завой. Много често някои от водачите използват термина "дълго жълто" и буквално си минават на червено. Често пъти в самото кръстовище остават автомобили, които не могат да се изнесат, тъй като са навлезли вече в кръстовището. От другата страна то е блокирано в посока на Горна Баня и това прави движението доста трудно и водачите трябва доста внимание да отделят при преминаването през това кръстовище. - Дали само една регулация на светофара би облекчила трафика тук? - Това е може би само една от мерките, но въпреки всичко просто самото място е доста тясно."

Изглежда впечатленията, които събрахме от обиколката в участъка се разминават с цифрите, които показват камерите на "Центъра за управление на трафика".

Димитър Петров: "Ако го обособим като отделен ляв завой, цяла лента би била заета само за тези под 10% автомобили и всъщност допълнително ще се натовари основното направление и ще се намали пропусквателната способност."

Димитър Петров: "На часова база по "Никола Петков" преминават по около 4000 автомобила в конкретния ден."

Румен Дунев: "Колкото стават по-дълги опашките, това изнервя повече шофьорите. Те прибягват към повече нарушения. Включително минаване в лентата за насрещно движение."

Филмов_кадър от sample.20160711_064834.flv — 1

Списъкът с често повтарящи се нарушения на пътя е дълъг.

Румен Дунев: "Отнемане на предимството, неспазване на двойна непрекъсната линия при изпреварване, изпреварване на автомобили от дясната страна, превишената скорост също е едно от най-често срещаните нарушения."

Скоростта често измамно ни кара да смятаме, че ни помага да стигнем по-бързо.

Румен Дунев: "Правили сме проби и експерименти. Ако скоростта, с която се пътува от София до морето падне с 30-40 км ще загубите не повече от половин час за цялата дистанция."

Струва ли един човешки живот колкото половин час повече покрай морето?

Румен Дунев: "Има камера на КАТ, която е поставена. Може би ако има повече глоби на водачите, които не спазват правилата за движение при преминаване през това регулирано кръстовище, техният брой би бил спаднал драстично. Предпазният колан е направен наистина, за да спасява човешки животи. При една тежка катастрофа, когато пътниците са обезопасени с предпазни колани те остават в автомобила по местата си. Много често при тежки катастрофи, когато пътниците не са обезопасени, в много отслучаите след удара те се намират извън автомобила някъде. - Какви съвети за безопасност бихте дали? - На първо място да приемат всички тези предизвикателства с усмивка, а не да продължават с агресия, за да покажат, че и те могат да са агресивни."

Според състезателя има и шофьори за пример на пътя.

Румен Дунев: "Мисля, че има и много толерантни шофьори. Често пъти в задръствания, в трафик има хора, които пропускат автомобилите, дават път на останалите участници в движението, когато те искат да се престроят и да направя маневра по възможно най-интелигентния начин - с подаване на мигач, с изчакване, с търпение."

Търпението на кръстовището при Софийски околовръстен път и бул. "А. Пушкин" е необходимо, особено в час пик.

Димитър Петров: "На конкретното кръстовище не мисля, че може да се предприеме вече каквото и да било, тъй като пак казвам, геометрията силно ограничава самата пропускателна способност на кръстовището."

Димитър Петров: "С нетърпение чакаме самото разширение на Околовръстното в тази зона."

От Агенция "Пътна инфраструктура" казват, че участъкът от км „Младост“ до АМ „Люлин“, който предстои да бъде реконструиран, е сред приоритетните обекти, които следва да бъдат изпълнени в периода до 2020 г., но заради това, че трасето преминава през изключително застроени територии и се засягат множество и сложни подземни и надземни инженерни инфраструктури, изработката на техническия проект ще отнеме време.

Остава ни да чакаме и затова по-добре да не забравяме съвета, който ни даде състезателят Румен Дунев - да борим с усмивка и спокойствие агресията на пътя.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад