Опасно ли е премахването на татуировки?
И за една вечна мода, която щом лятото започва да си отива, обикновено напомня за себе си - татуировките. Опасно ли е тяхното премахване и в кои случаи? Съвети от двете страни на процеса - от слагането до заличаването им, вижте в репортажа на Велианна Кашева.
За цял живот. Това си мисли човек, когато, игла по игла, се сдобива с нова татуировка. И ако не попадне на добър татуист, след време стига до професионалисти като Николай Чеков, който хваща отново иглите и рисува отгоре...
Николай Чеков - татуист: "Идват много, лошото в случая е, че идват хора с татуировки на 1-2 или по-малко години. Напоследък основно се занимаваме с това да преправяме такива грешки. Просто хората не мислят къде отиват да си направят дадена татуировка и после съжаляват."
А за да не се стига до такива ситуации, ето какво съветва Николай хората, които са решили да потърсят услугите на татуист:
Николай Чеков: "Първо да си изчистиш идеята защо, къде и как го искаш, и после вече идва изборът на артист според мен. Вече в България смея да твърдя, че последните 5 години доста се развихме като култура и артисти и сме на сериозно европейско ниво - в професионалните студиа, които работят, наистина имат добри артисти."
Изборът на добър татуист се оказва точно толкова важен и от другата страна на процеса - ако някой ден човек се реши да премахне татуировката си... Димитър Тодоров е един от първите специалисти у нас в тази сфера. Отбелязва, че през последните 6-7 години търсенето на услугата се увеличава, особено за татуировките по видимите части на тялото.
Димитър Тодоров - специалист по премахване на татуировки: "Много е важно професионализмът на човека, който го е работил. Това означава намиране на точната дълбочина на внасяне на пигмента в кожата. Ако се внесе по-дълбоко излишно - при премахването има по-голяма трудност, защото ние премахваме по-голямо количество пигмент, като това увеличава броят на процедурите и времето между процедурите."
Изводът: колкото по-дълбоко в кожата е попаднало мастилото, толкова по-бавно, по-скъпо и по-болезнено е премахването й. Средната цена на лазерна процедура на татуировка с размерите на цигарена кутия е около 80 лв. Колкото до рисковете - накратко, за да не пострадате при такава процедура, тя трябва да бъде направена със специализирани за целта лазери.
Димитър Тодоров: "Те са концентрирани лазери, които са селективни. Т.е. работят единствено и само върху пигмента. Ако насочим лазера върху кожата, той не реагира към кожата. Има колеги, които са се опитвали да махат с неправилни лазери, дори имам снимки на такива, при което се получават изгаряния на кожата, травми, белези невъзвръщаеми, това са лазери, които не трябва да се употребяват, но някой злоупотребяват и пробват - от любопитство ли, не знам от какво. Има и друг тип лазери, които са много слаби, повече за козметични процедури, влияят и върху татуировките, но много слабо. Затова казвам, че се увеличава броят на процедурите до 20 и 30 дори, ако не се използват правилните лазери."
И така, каквото и да решите - да си татуирате нещо за цял живот, или веднъж завинаги да го премахнете, проучете внимателно на кого доверявате кожата... и здравето си.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News