Отново за сделката с ЧЕЗ: пред заплаха от второ арбитражно дело срещу България

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Галина Александрова изтъкна три акцента, които според нея са много актуални и са свързани с исканата от БСП оставка на правителството. Тя цитира аргументите на социалистите, че в момента чрез сделката с ЧЕЗ и с отдаването на концесия на летище София става разграбване на държавата, че с продажбата на ЧЕЗ ще се бръкне в джоба на българина и трето, че заплашва сигурността на доставките на ток. Журналистката е убедена, че се възвръща една отживяла практика - да се насъскват гражданите срещу определени доставчици, компании, бизнеси. Причината тя вижда в предстоящи избори и предизборната обстановка, за която партиите вече са обявили, че се готвят. Едновременно с това, тя отбеляза, че повечето партии вече са обраснали с обръчи от фирми и виждат в чуждите компании враг. Изводът е, че в основата на проблема стоят интереси точно на такива фирми. Александрова е убедена, че зад това стоя сериозни икономически интереси - някой има интерес чуждите инвеститори да се оттеглят от България, а техния бизнес да бъде взет от фирми, свързани с български политически сили.

Според Славчо Нейков политиците не са казали ясно на хората, че смяната на собствеността не може по никакъв начин да повлияе нито на цената, нито на сигурността на снабдяването с електричество, защото регулаторът има сериозни механизми и 19-годишен опит. Освен това ставало дума за сделка между частни лица, на която държавата не може да влияе. Той смята, че в рамките на политическото говорене емоциите са надделели над правото.

Нейков се опита да обясни защо съобщението на ЧЕЗ за намеренията да продава компанията, е получило гласност у нас с огромно закъснение - от повече от една година. Той припомни безупречната приватизация в енергетиката и това, че частният бизнес се е доказал като по-добър стопанин от държавата. Ето защо Нейков смята за нелепи спекулациите за евентуално одържавяване на електроразпределителните дружества. Той се солидаризира с мнението на Александрова, че подобни опити са абсолютно несъстоятелни, тъй като европейски регулации забраняват монополизма в този сектор - или един собственик да управлява и преноса и разпределението на електроенергия.

Целия разговор вижте във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад