Свищов – градът на дарителите и на стоте първи неща в България
Свищовлии се гордеят, че градът им е люлка на много от първите български неща: първи освободен от османско владичество град, с първо гражданско управление, кмет и администрация, с първи светско и класно училище, детска градина, читалище, хор... Тук са издадени първите: граматика, аритметика, детска енциклопедия, помагало за ученици и т.н.
Сред ярките личности на града е роденият в Свищов най-голям сатирик и хуморист на България Алеко Канстантинов. Къщата-музей на българския литературен гений разкрива корените на една богата душевност и култура.
В Свищов е първият паметник на дарителите. Сред видните местни дарители са Димитър Хадживасилев, създал първата търговска гимназия, и Димитър Ценов – основател на Висшето търговско училище.
Основен акцент в предаването е пролетното очарование на Свищов и региона по време на традиционния фестивал „Орел на Дунав” – единствен по рода си в България форум на античната култура и бит, който събира гости от цял свят. От пролетта на 2014 година античният град Нове, който е главна арена на възстановките от древните времена, вече изглежда като съвременна туристическа атракция.
С посещение на чудесни лозови масиви и във винарна са представени вековните традиции, продължени от съвременните свищовски винопроизводители.
Естествената граница на реката съхранява многообразието на духовността и културата във времето. Предаването показва както най-видния православен храм – шедьовъра на Колю Фичето „Св.Троица”, така и католическата енория „Св.Св. Кирил и Методий”.
Свищов предлага чудесни възможности за туризъм – например посещение до древния манастир „Покров Богородичен”, където има чудодейна икона на Света Богородица и лековит извор, до остров Вардим, който е дом на уникални растителни и животински видове, или до най-голямото наколно рибарско селище в българския участък на Дунав – Чамурлука.
Фериботната връзка със Зимнич пък дава възможност да посетите Румъния. В основаното от българи село Извоареле екипът е радушно посрещнат, а посещението съвпада с първата среща на банатските българи от окръг Телеорман и сънародници от България.
Екипът, осъществил предаването:
Роман Сушков – сценарист и водещ
Стилян Антонов – оператор
Светла Бъчварова – музикален оформител
Мирослав Стойчев – режисура и монтаж
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News