Парите на Европа. На какво може да разчита България? Разговор с Кристалина Георгиева

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Планът "Юнкер" не е за това, за да казва държавата на бизнеса къде да инвестира. Това заяви в студиото на "Денят започва" зам.-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева. След 7 г. на тежка криза инвеститорите у нас са притеснени да извадят пари. Георгиева обясни, че целта на обсъждания с вицепремиера Ивайло Калфин инвестиционен план, подобен на плана "Юнкер", е да се осигури повече "инвестиционен терен". Трябва да разберем какво пречи на инвеститорите, какво трябва да се направи, за да може да се правят инвестиции и защо проекти, които трябва да се реализират, не намират своето място, открои зам.-председателят на ЕК.

Кристалина Георгиева подчерта, че растежът, който имаме в икономиката ни, идва почти изцяло от евросредствата, а не от частни инвестиции. Затова с вицепремиера Калфин обсъждаме какво пречи на икономиката ни и как могат да бъдат отстранени тези пречки. По думите й в България има области, в които полето за инвестиции е голямо, такава е например енергийната ефективност. "В Златоград има възможност да се топлофицира градът с термални води. Такъв проект в България може да се реализира с възвръщаемост", посочи тя и допълни, че у нас има "терен" за развитие на биологичното земеделие.

В сутрешния блок на БНТ Георгиева допълни, че един от основните проблеми на Европейския съюз остава справянето с бежанската вълна. Що се отнася до възможността в България да бъдат върнати 5600 бежанци, преминали през страната и установили се в Западна Европа, Кристалина Георгиева обясни, че това не е автоматично, а е обект на дълга процедура.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад