Паркът "Врана" - туристическа атракция

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

От 1 април се въвежда нова автобусна линия в столицата. Номер 505 ще се движи от Орлов мост до парк-музея "Врана". И ще помага на туристите в почивните дни да стигнат до резиденцията. Благой Цицелков се отправи към "Врана", за да подскаже на зрителите на "Денят започва" кое е най-любопитното във вековния парк.

Дълга и наситена история има пространството, на което днес се намират дворецът „Врана“ и прилежащият към него ботанически парк. Твърди се, че мястото е било притегателно и за аристокрацията от времето на Римската империя. Преди Освобождението на България „Врана“ е чифлик на Осман Паша. Няколко години по-късно го придобива княз Фердинад, който иска да го направи свое ловно стопанство.

"Първоначалната концепция за развитието на парка е била той да бъде образцово стопанство. След 1908 година с провъзгласяването на България за Царство - от този моменти вече Фердинанд не е княз, а става български цар. Цялостната концепция за парка се променя и целта е паркът да бъде превърнат в дворцова резиденция", разказва Борислав Тончев, главен екскурзовод - парк "Врана". ю

Цар Фердинанд обещал, че ще кръсти мястото на първата птица, която види. И понеже това било ято врани – паркът станал „Врана“.

"Нашите посетители много се интересуват от растителността, защото има много интересни видове, голяма част от тях могат да бъдат видени само тук, за цяла България", пояснява Диана Хараланова, екскурзовод в парк "Врана".

„Врана” е естествен природонаучен музей с над 800 декоративни растителни вида. На територия от почти 1000 декара паркът е обитаван от около 100 вида птици, лисици, язовци, сови, сърни, зайци и диви котки. Всяка събота и неделя паркът е отворен за посетители, а на всеки час има обиколка с екскурзовод. Първата ни спирка е алпинеумът „Далем“.

"Алпинеумът има няколко дяла - близкият до нас се нарича - Фердинандов връх. Зад него непосредствено се намира връх Пирин. За изграждането на алпинеумите е прокарана специална малка ЖП линия. С нея са доставяни юрски варовик от Драгоман - 20 вагона са били. Също така с камион е докаран бигор от съседното софийско село Байлово за да се изградят алпинеумите", казва Борислав Тончев.

В непосредствена близост до най-големия алпинеум е и къщичката на Георги Димитров. Той се нанася в двореца след изгонването на Царското семейство през 1946 година.

Първото място, на което е погребан цар Борис Трети, е Рилският манастир. След промените през 44-та, лично Георги Димитров настоява тялото му да бъде преместено оттам. И въпреки отказа и съпротивата на игумена на Рилската света обител - Калистрат, тялото е преместено от Народната власт в парка "Врана" през 1946-та година.

"В крайна сметка тялото заедно с целият саркофаг, е донесено тук и препогребано тук на това място. Малко по-късно се изгражда и малък параклис, който служи като малка гробница. Тялото е тук до 1954 година, когато една нощ е изнесено и днес никой не знае къде се намира", разказва Борислав Тончев.

Днес мястото се стопанисва от Столичната община, след като през 2001 година то беше дарено от Симеон Втори, за да бъде разглеждано от посетители. Парк „Врана“ е само на 9 километра от центъра на столицата и си заслужва да отделите повече време за разглеждането му. Това е мястото, което преплита истории и личности още от времето на Римската империя. И определено си заслужава да бъде разгледано.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад