Патриотизмът и паметта - от употребите до националното чувство

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Какво представлява националният празник за всеки един от нас - повод за гордост, повод за изблик на патриотични чувства, повод понякога и за изблик на невероятен кич. Доц. Валентина Георгиева, културолог, СУ "Св. Климент Охридски", Димо Михов, преподавател по история във Втора английска гимназия, и проф. Пламен Павлов, историк, преподавател във Великотърновския университет днес гостуваха в студиото на "Денят започва с култура".

По думите на проф. Павлов проблемът на нашето съвременно общество не е патриотизмът, а нихилизмът. Наистина има много тънка граница между патриотизъм и патриотарство, но още от комунистическия режим в България има едно неглижиране на патриотичната тема, включително и на 3 март. Той припомни, че 3 март стана национален празник след падането на този режим. Това е ден за размисъл за това какво сме получили ние, нашите предци и какво сме загубили.

Според доц. Георгиева 3 март е денят, в който една въобразена общност - нацията, празнува своята въображаема държава, тъй като Санстефанска България никога не се е случила и си остава идеал. "Мисля, че 3 март е прекрасен, защото ние празнуваме този неосъществен идеал, а не боледуваме от неосъществения идеал."

3 март е дата, която фиксира началото на нашата държавност, но води до един политически максимализъм, след който не винаги следва положителност в историята ни, коментира Димо Михов.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад