Павло Климкин: Нуждаем се от солидарност

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Павло Климкин, министър на външните работи на Украйна, беше гост в "Още от деня". Той участва в 126-та сесия на Комитета на министрите на Съвета на Европа в София.

"Моят добър приятел вашият външен министър Даниел Митов е силно ангажиран, набляга върху изтъкването на случая с Крим, в смисъл, че трябва да се създаде постоянен механизъм за наблюдение в Съвета на Европа над Крим в смисъл да се подпомогнат всички общности, които са проукраински, особено татарите в Крим, които са атакувани, арестувани, които изчезват и последното нещо, което се отправя към татарите е закриване на техните средства за масова информация със забранителни мерки", каза Павло Климкин.

Днес е годишнина от депортирането на кримските татари преди точно 72 години, припомни външният министър на Украйна. Те са били събрани заедно, качени на влакове и изпратени в Сибир и Централна Азия без лични вещи, не са им позволявали да погребат в гробища своите близки, загинали по пътя. "Ние трябва да разкрием истината за всеки, особено за татарите в Крим, особено сега, когато Крин е временно окупиран от Русия", заяви Павло Климкин.

На въпрос за първото място на Джамила на Евровизия 2016, което има много опоненти, които твърдят, че песента е по-скоро политическа а не историческа, украинският външен министър коментира: "Не става дума за разиграване на някакви политически игри, Джамала е единствена по рода си, тя е велика, тя е истински представител на кримските татари, но също така това е една песен за страданието на едно цяло поколение кримски татари, които са живели в Крим в течение на векове, това е песен, която тя пее за истинския си живот". И отхвърли обвиненията за геополитическо гласуване, защото не можеш да накараш хората да гласуват така, гласували са така, защото Джамила е велика певица и това е песен, която извира от сърцето ѝ. Подчерта, че светът подкрепя Украйна.

Попитан дали е възможно да се постигне компромис между Киев и Москва, Павло Климкин изтъкна две точки: "На първо място това, от което ние се нуждаем от всекиго, но особено от ЕС и Г-7, е солидарността, защото солидарността значи еднакво разбиране на това, което стои пред очите ни как ще продължим да вървим напред. Втората точка - разбира се, че компромисите в политиката са от голямо значение, но ние сме отдадени и вярваме в това, което беше договорено в Минск, съглашението от  Минск е просто в същността си, то се отнася до ескалацията, нека оставим международната общност, ОИСР да дойдат в Донбас, нека те да упражняват мониторинг и да поставим една мисия на ОИСР за осигуряване на свободни избори."

Провеждането на избори в Донбас зависи от Русия и дали тя ще разреши наблюдатели от ОИСР да осъществят мониторинг, подчерта Климкин.

Вижте цялото интервю с външния министър на Украйна Павло Климкин във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад