Пловдивският майстор на камбани

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В деня на будителите, който на много места е и изборен ден, ви срещаме с майстор на камбани от Пловдив. Виктор Лимонов е потомък на фамилията Велеганови, които от 140 години леят камбани за българските църкви и манастири. Какво е било значението на камбаната в миналото и сега и за кого бие днес – вижте в следващия репортаж.

Инженер Виктор Лимонов е осмо поколение леяр, който изработва камбаните си по старата технология на своите предци – известните Иван и Лазар Велеганови. Двамата братя са автори на първата пловдивска камбана, излята за да посрещне руските освободителни войски в града на тепетата.

Инж.Виктор Лимонов: "Разбирайки, че кап. Бураго е влязъл в Пловдив, те с чираците и калфите си, взимат камбаната и я окачват на едно дърво в двора на сегашната църква "Св.Богородица", където започват да я бият и пловдивчани се събират,

нечували камбанен звук в града, да видят какво става".

Все още много места в България чакат своята камбана и в буквален и в преносен смисъл, казва Виктор Лимонов, докато работи по 100-килограмова камбана, предназначена за църквата в Костинброд. Средствата за нея са дарени от дядо Добри, по-известен като светецът от Байлово.

Виктор Лимонов: "В буквален смисъл наистина на много места има нужда от камбана. За наше щастие има добри хори, които отделят от средствата си, някои от залъка си, за да се случи."

Майсторът мечтае пред големите кметства да има голяма и красива камбана и с нея градоначалникът да известява важните решения.

Виктор Лимонов: "Надявам се, че камбаните пробуждат доброто, всъщност много ми се иска да вярвам."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад