По пътя на бежанците

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В "Денят започва" продължихме темата за това дали Европа е способна да се справи с бежанския поток и ще има ли единна миграционна политика. Гост в студиото беше програмният директор на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева. От няколко дни в медиите се обсъжда темата дали е готова Европа за бежанския поток. Има ли Европа план за действие оттук нататък?

Според Чернева отговорът на този въпрос предстои да разберем на 14 септември когато ще е извънредния съвет по темата миграция. Последните месеци бяха доста разочароващи, защото се оказа, че Европа спори за 40 000 бежанци - дали да ги раздели на квоти, кои страни колко биха приели, обясни тя и добави, че в крайна сметка не се е стигнало до консенсус, а междувременно ежедневно броят на бежанците нараства. Само в Турция вече има 2 милиона бежанци. Чернева обясни, че в Европа отдавна има дилема между сигурността и човешките права. "Идеята за това, че Европа може би е едно от местата където се защитават и тачат човешките права напоследък отстъпи много на търсенето на повече сигурност, желанието да укрепим крепостта Европа, дори сцената на това стотици и хиляди да умират пред стените на тази крепост", каза тя. Чернева обясни, че става въпрос за външните министерства и парламентите, които имат своите опасения за импортирането на несигурност, организирана престъпност и тероризъм. Към това се добавя и една голяма степен популизъм, която усилва вълната на страх от другия.

Специалният ни пратеник в Унгария Александър Марков разказа каква е ситуацията там. Той обясни, че от Белград бежанците опътуват до северния сръбски град Суботица с автобуси и таксита, настаняват се за ден в Центъра за бежанци в град Канижа и още на следващата сутрин поемат къл унгарската граница по железопътната линия, която минава покрай фабриката за обработка на чушки край град Хоргуш. От Хоргуш до границата са клометър-два. Преминавайки от другата страна на границата бежанците са настанявани в нов център за прием, от там поемат към Будапеща, Австрия и Германия. Зад цялото предвижване на хората стои една невидима, но добре организирана логистична машина. Вчера се появи информация, че на гарата в Будапеща някои бежанци, успели да се сдобият с билет за Германия, не са били допускани да се качат на влака.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад