Празник на Велико Търново

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Двайсет и втори март е празникът на Велико Търново. Така старата столица отбелязва историческата битката край Клокотница, когато войската на Иван Асен разгромява византийците, нарушили мирния договор. Празникът се чества още от тринадесети век и така Велико Търново е първият град в България, който има празник.

Историческата битка с византийците е на осми март 1230 година. Войската на Иван Асен се отправя на юг и минава покрай малка църква в подножието на царската крепост.

„Има една символика и тя е свързана с това, че Цар Иван Асен преди да тръгне на тази битка, много важна за България, е минал през завършващата вече църква, която се е стенописвала в този момент и поради тази причина той е получил и един вид подкрепа свише“, разказва Иван Църов – директор на Историческия музей във Велико Търново.

Окрилен от вярата, Иван Асен е убеден, че светците помогнали на войската в битката край Клокотница и когато на двайсет и втори март се връща във Велико Търново, кръщава вече завършената църква – „Свети Четиридесет мъченици“. Тържественият ден се превръща в празник на града, а храмът и до днес е наричан църквата на всички българи.

„Всяка година на тази дата, по традиция се случват много събития, всичко обаче започва от същата църква – „Св. Четиридесет мъченици", с тържествена литургия, поръсване на бойните знамена“, обяснява Иван Църов.

Под наслов “Духовното величие на столичния Търнов” туристите и гостите на града могат да се включат в историческите обиколки на най–емблематичните обекти – църквата „Св. Четиридесет мъченици", храма „Св. Петър и Павел“, историческия хълм Царевец и музея на восъчните фигури.

„Това е един подарък към всички жители и гости, ние искаме отново да запалим и възродим патриотичния дух във всички българи. Специално за тура ще бъде отворена и малката - Асеновата - порта. Това е един от трите входа на крепостта „Царевец“ – в миналото той е свързвал крепостта с църквата „Св. Четиридесет мъченици“ и Манастира „Великата Лавра“, разказва Ралица Влаева – екскурзовод.

Празничната програма на старата столица продължава три дни, но най-атрактивната част традиционно остава шоуто, което оживява едно от най-красивите места в меандрите на Янтра.

„С помощта на звук, светлинни ефекти, илюминации също и 3Д шоу има пресъздадени различни моменти от историята, също така и специална музика, написана за този спектакъл, която е много вълнуваща. Имаме идеалният шанс да бъдем европейска столица на културата през 2019 година, тъй като не само разчитаме на богата вековна история, която имаме, но имаме богат култура, традиции и обичаи, които можем да покажем не само на българите, а на всички европейци“, споделя инж. Даниел Панов – кмет Община Велико Търново

В регионалния исторически музей вече е подредена изложба, която представя над 100 предмета от злато, сребро, скъпоценни камъни, носени от търновските боляри. Вечерта е концертът на световноизвестния пианист Ричард Клайдерман, който идва във Велико Търново, за да подкрепи кандидатурата на града за европейска столица на културата.

Репортер: Зорница Илиева

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад