Гости в студиото на "Денят започва с култура" бяха Ралица Петрова, Петър Вълчанов, Галина Тонева и Владимир Андреев. Те присъстваха в качеството си на част от работната грапа, която внася предложение за промени към Закона за филмовата индустрия. Предложенията им са качени в интернет на страницата на Националния филмов център, те подлежат на обсъждане.
Тонева обясни, че не става въпрос за драстични промени. Целта е да се синхроницира този закон, който е морално остарял, с новото съобщение за филмовата индустрия на ЕК. Стремежът е новите неща да бъдат максимално отразени в нашия закон. Неведнъж е говорено за това, че е добре да бъде направен нов закон. Покрай задължителните промени, от гилдията са се опитали да променят неща, чието лошо функциониране през годините всички са забелязали и всички страдат от това, обясни Андреев. Три са основните направления - начин на съставяне на комисията, начина на взимане на решения и промяна, свързана с определението на дебют.
През 2016 година са създадени общо 57 филма, при планирани 44. Вълчанов обясни, че в досегашния закон основното е, че се толерира направата на по-малко филми с по-голям бюджет. Искането е да се стимулира направата на повече филми. Това може да се случи чрез въвеждането на микросубсидии, което ще доведе до културно разнообразие, до шанса на както утвърдени автори да работят, така и на нови. Петрова каза, че предлагат такива фелма да са процент от общия бюджет за кино, като този процент да е 40%. Иначе казано - годишно между 5 и 7 филма да са с голям бюжет и 10-12 да са с микробюджет.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News