Проектът "Село назаем" връща младите на село

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Само след броени дни населението на едно малко крайдунавско село ще скочи с 10 процента. Но не заради изборен туризъм преди местен вот, а защото един необикновен проект предлага на група младежи от страната и чужбина вълнуващо лято далеч от градската суматоха. За инициативата разказва Илиана Минковска и Красимир Стефанов в "Денят започва".

Село Долни Вадин в община Оряхово може да се похвали с нов парк, исторически музей, рибарска къща и дори с истински рокер, който в пълна униформа бръмчи по стръмните улици. Но селото вече си няма млади хора, с изключение на редките гостувания на внуци и правнуци през лятната ваканция.

"Село назаем" е една наша мечта и решихме да го направим, защото през годините правихме една кампания за почистване на река Дунав. Идваха всяка година все по-млади хора и тук много им хареса. Днес вече имаме финансиране за "село назаем" и при нас ще дойдат 13 млади хора на възраст до 35 години, различни по възраст, тип и занимания. Градски хора, които да видят как се живее в едно малко българско село, замиращо, защото в него са останали по-малко от 200 човека от третата възраст", обяснява Анелия Спасова, читалище "Съзнание" - Долни Вадин.

Семейство Пепа и Димитър Тодорови се върнали да живеят на село след пенсионирането си в "АЕЦ Козлодуй". Липсват им деца и внуци, които живеят във Видин. Затова с радост очакват гостенката си по проекта „Село назаем” и вече са подредили стаята й на втория етаж. Нетърпеливи са да й покажат големия двор с лозето, градината, овошките, домашните животни.

"Живеем на спокойствие и тишина, но за съжаление всичко това ни коства, че ние не можем да си видим внуците. И сега това момиченце, което ще дойде, аз много се радвам и все едно ще бъдат моите внучки или дъщеря ми, зависи на каква възраст ще бъде това момиче. Ще се радвам като майка и аз искам то да идва и занапред при нас, да ме чувства като майка, леля или приятелка, каквато иска да ме приеме. Ще го науча на всичко, което знам, най-вече на готвене. На първо място, ако не знае да меси, една пита да направи или едни хубави мекички да забърка, да направи хубави сърми от лозови листенца, чудесни са", радва се Пепа Тодорова.

"Мога да го науча този човек, който ще бъде при нас, на някои тънкости, било в строителството, земеделието или животновъдството", предлага Димитър Тодоров.

"А какво ние като читалище ще им предложим от обяд до вечерните часове да ги запознаем с историята на селището. Ще им покажем ентографския музей и рибарската къща. Ще имаме една обща кухня, те ще могат да сготвят за своите семейства и да ги поканят, ще имаме една рибарска среща на брега на Дунав с улова, който успеят да хванат. Да се забавляват край огъня на брега на Дунава", обещава Нина Борисова.

Организаторите очакват и нови идеи от своите гости за възраждане на самобитното селце. Те се надяват, че проектът "Село назаем" няма да бъде само за едно лято, а ще стане модерна дестинация,съчетала селския туризъм с неформалното общуване между поколенията.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад