Проектите за централната градска част на София

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Резултатите от конкурса за централната градска част на София ще бъдат дискутирани на обществено-професионално обсъждане.

Арх. Георги Бакалов, председател на Съюза на архитектите и председател на журито на конкурса, Малина Едрева, председател на Комисията по култура и образование в СОС и член на журито, арх. Владислав Николов, чийто проект е спечелил една от четирите зони, както и двама архитекти, които не са свързани с конкурса - арх.Христо Станкушев и арх.Тодор Обрешков - участваха в мини дебат за резултатите от конкурса в студиото на "Денят започва с култура".

Обсъждането, което предстои, има за цел тези, които са номинирани, да могат да чуят бележките, препоръките в по-широк формат, за да може, когато започне работата по техническия проект, да се направят така, че всички софиянци да са удовлетворени и да може Столична община да кандидатства за финансиране от близо 50 млн. евро, поясни арх.Бакалов.

За първи път общината прави такава поредица от обсъждания. Първо бяха представени кандидатите в този конкурс със своите проекти, след което  журито заседава, сега има първо обсъждане, което е професионално, следващият етап е изложение, което планираме, на одобрените проекти в Червената къща, където ще бъде направена поредица от дебати, заяви Малина Едрева.

От професионална гледна точка едно обсъждане никога не свършва с приемането и заковаването на някаква теза, каза арх. Владислав Николов. Нашата изходна база за проекта, който предлагаме, е по-скоро едно възстановяване на ситуацията в градския център до 1946 - 47 година в частта пред Двореца. Обществено ясно е и достъпно за справка е, че градската градина в този вид е разсечена във връзка с изграждането на центъра през 50-е, т.е. бившия партиен дом, сградата на Министерски съвет и на Държавен съвет (днес - Президентството) и с изграждането на мавзолея на Георги Димитров. На снимките се вижда как нивото на градината е занижено с около метър и половина и който се вгледа в цокълната част на Двореца, ще види всъщност много ясна реплика на цокъла на партийния дом от другата страна. Жълтите павета си имат свое място в историята на София и никой няма намерение да прави асфалт там. Идеята е за свързване на градината зад Двореца с градската градина отпред,  разясни арх.Николов.

Моето мнение е, че обсъждането трябваше да започне още преди конкурса и да се дискутира заданието за конкурса, подчерта арх.Тодор Обрешков. Не съм против конкурсите, но този конкурс е сгрешен по замисъл изначално, обявен е формално, а не са решени много проблеми на града.

Това е поредното нещо, което повтаря практики - виждали сме ларгото как изглежда - с едни дръвчета, с една археология, която не привлича хората, както стана Витошка, коментира арх.Христо Станкушев. За пореден път София пропуска възможността да се постави на европейската карта с облик, който е съвременен.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад