Робот, който събира разделно отпадъци

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Видински ученици са първи на национално състезание по роботика. Конструирали са робот, който събира разделно отпадъци, а заедно с това са предложили и идея за намаляването на замърсяването от прах в града.

Учениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се състезавали с 22 екипа от цялата страна. Освен способностите за програмиране и дизайн, са оценявани и уменията им за общуване и работа в екип, а обединяваща за всички задачи била грижата за природата.

Десислава Цокова, помощник-директор, ръководител на екипа, участвал в състезанието: „Де факто това състезание, нищо че се казва „Роботика за България“, е много по-обширно и дава умения на децата, защото те трябва да се учат освен да програмират, да строят роботи.“

Мариян Митков, ученик от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров": „Цялата поука е, че трябва да мислим по-екологично чисто и да пазим природата.“

За състезанието учениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" конструирали робота Феникс, програмиран да събира разделно кенчета безалкохолно, пластмаса и хартия.

Мартин Евдокимов, ученик от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров": „Той е конструиран така, че да изпълнява нашите мисии по полето. Те включват събиране на отпадъци, движение с трета ръка като похлупване на шишенце с минерална вода и изхвърлянето на пластмасовите и хартиените отпадъци.“

Около пет месеца са били необходими на учениците, за да конструират Феникс. Първоначално екипът, който работел по създаването му, бил по-голям, но не всички издържали натоварването.

Мариян Митков, ученик от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров": „След часовете оставахме три пъти седмично, за да строим и програмираме робота.“

Въпреки че размерите на Феникс са съобразени с полето, на което са правени изпитанията, неговите създатели смятат, че той заслужава и по-широко приложение.

Павел Иванов, ученик от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров": „Мисля, че в бъдеще повечето неща ще бъдат автоматизирани и повечето дейности в нашия всекидневен живот ще се вършат от роботи.“

На състезанието учениците представили и идея как да се реши проблемът със замърсяването от прах в града и дори заснели по нея и филм.

Мариян Митков: „Понеже Видин има много тревни площи, има проблем с всичките растителни отпадъци, няма къде да се складират и изхвърлят, разбрахме, че от тях може да се прави метан, който да се използва за добив на енергия.“

Подготвил и концепция как обществените сгради да се отопляват с метан, която също представили на състезанието. Оценени са за цялостното си участие, а според ръководителя им не купите са най-важни.

Десислава Цокова: "Това, че се научиха, че когато полагаш много усилия и се трудиш, винаги ще успееш.“

Учениците са мотивирани да превърнат програмирането в бъдеща професия, а опазването на природата ще е тяхна кауза.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад