Родители готвят протести

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Учители и родители на деца от Помощното училище в Пазарджик готвят протести. Те са притеснени, че с новия просветен закон ще се сложи край на специализираните училища, а на тяхно място ще се появят центрове за личностно развитие и подкрепа. Родители твърдят, че така децата с интелектуални затруднения ще останат „невидими” за образователната система.

В помощно училище „Иван Вазов” в Пазарджик се обучават 97 деца с множество увреждания и интелектуални затруднения. Според педагозите новият просветен закон ще лиши тези деца от правото им да се обучават в най-достъпните за тях училища, които сега са държавна грижа.

"Правото на родителя ще бъде напълно ограничено, дори да кажа лишено за избор на подходяща образователна среда. Сега съществуват паралелно общообразователните и специализираните училища. Родителят има право да избира", обясни Иванка Колева, главен учител в помощното училище в Пазарджик.

"Във всички нормални развити държави тези деца са обгрижвани от държавата.Този закон ги захвърля на благоволението на общините, което е дискриминация", твърди Димитър Димитров, старши учител в помощното училище.

Учители и съмишленици на помощните училища в цялата страна са събрали над 100 000 подписа срещу готвеното преобразуване в центрове за социални услуги. Педагози от масовите училища също се включват в протестите, тъй като смятат, че учениците с множество затруднения няма да могат да се приспособят към останалите, а учебните програми в специализираните школа са далеч по-олекотени.

"Не бихме могли да се справим с деца с разстройства. Защото не сме специалисти, първото което е. Много малка част от нас имат специализация дори дефектология", каза Дияна Иванчева, учител в масово училище.

"Минали сме по пътя на масово училище и на ресурсно подпомагане, цялото това лутане В един момент намираме форма, в която нашите деца биха могли да научат нещо, и всичко това отива. Разберете, не със специалисти, с двама-трима, с пет специалисти, не могат да ползват масовата форма на общообразователно училище", обясни Гергана Васева.

Според родители бъдещият закон явно ще дискриминира децата с умствени увреждания, защото техните училища ще бъдат преструктурирани, но не и тези, които посещават деца със сезнзорни проблеми.

"Много голяма грешка ще бъде да се закрият тези училища, защото децата ще останат необучаеми", каза Атанаска Гъркова.

Засега разтревожените учители и родители правят символични протести и пращат редица подписки и петиции до всички отговорни институции. Обмислят и по-радикални действия.

"Евеунтално национален протест пред Народното събрание с учители и родители от цялата страна, защото това са 48 училища в страната, които не дай Боже с лека ръка ще бъдат унищожени", каза Кръстана Кълвачева.

От помощното училище в Пазарджик заявиха, че нито един от 600-те специалисти в специализираните помощни училища в страната не е търсен за компетентно мнение при изготвянето на проектозакона за народната просвета.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад