Протест заради замърсената питейна вода в Шумен

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Жителите на Шумен излизат на протест, защото там за втори месец от чешмите тече кална вода. Хората масова купуват минерална или трапезна вода, за да осигуряват питейните си нужди и да покриват нуждите си в домакинствата. Кой е виновен за проблема и кой може да намери изход от създалата се ситуация? На тези въпроси потърсихме отговор в "Денят започва". Нашият кореспондент Здравка Русева беше в една от детските градини в Шумен, за да ни разкаже как се справят с тази неприятна ситуация. Там от дни се ползва трапезна вода за пиене, за готвене и за миене на ръцете на децата.

Мътна вода тече от чешмите отдавна, но пикът ѝ беше в почивните дни, когато буквално беше кафява. Хората започнаха да пишат гневни постове в социалните мрежи и да качват снимки. Така се породи и идеята да се организира поредният протест.

"Възмути ни бездействието на институциите, защото този проблем не е от вчера, от години е и се знае това. Говори се, че ще се строи пречиствателна станция, но още нищо не е направено", разказа Свилен Стойчев.

"Днес научих, че са спрели да къпят бебетата в шуменската болница, което е абсурдно в 21 век", възмутен е Юлиян Христов.

Всеки ден здравната инспекция публикува данни от лабораторните изследвания на водата. Тъй като промяна няма, препоръчват дори и за готвене и миене да се полза минерална или изворна вода.

"Водата продължава да е негодна по показател мътност, завишени са стойностите, въпреки че има вариации в тях са неприемливи за потребителите. Днес са отчетени и микробиологичните резултати, взети са проби вода от гр. Шумен и Велики Преслав. Взетите проби отговорят по микробиологични показатели", обясни д-р Йовка Костова, РЗИ – Шумен.

Проблемът е, че градът се водоснабдява от  язовир Тича, на който няма пречиствателна станция нито санитарно-охранителна зона. Заради обилните валежи в него се вливат огромни водни маси с много наноси, които замърсяват водата.

"Това, което ние в момента, като оператори можем да правим, е да следим хоризонтите на язовирната вода, за да определим от кой хоризонт водата е с най-добри качества. Тя е мътна, не казвам, че ще е бистра, но ще е с най-ниска мътност", каза инж. Светлозар Дамянов, управител на ВиК – Шумен.

По предназначението си язовирът е строен за напояване, но през 1981 година с постановление на тогавашното министерството на здравеопазването, е разрешено водоснабдяването на града с препоръката да се изгради пречиствателна станция. Вече 30 години финансиране не е осигурено.

"В сегашния етап има всички необходими изходни данни технически и проектни за започване за изграждане на пречиствателна станция, проблемът допира до финансирането", разказа инж. Дамянов.

За изграждане на съоръжението са нужни 24 милиона лева. Такава инвестиция не е по силите на нито едно водно дружество, нужна е подкрепата на държавата.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад