Ролята на Симон дьо Бовоар в еманципацията на жените

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

"Вторият пол" се превръща в идеологическа основа на феминисткото движение, достигнало своя апогей през 60-те години главно в САЩ. През 2008 г. е учредена наградата "Симон дьо Бовоар" за свободата на жените.

В своя анализ на книгата проф. Николчина се фокусира върху една мисъл на авторката, която изразява най-точно философията ѝ: "Човек не се ражда жена, а става такава". В този смисъл от "гледна точка и на християнството, и на по-древни вярвания трябва да си припомним, че човек не се ражда и мъж и не се ражда човек", е тезата на Николчина.

Проф. Миглена Николчина:
"За нея /Симон дьо Бовоар/ е изключително важно това усилие, което превръща човека в субект, че това е работа, че това е труд, риск, това означава тревога, несигурност, приемане на страданието в определени ситуцаии, на съпротивата срещу това усилие. За нея въпросът оттук нататък е каква е тази хитрост, какъв е този капан, заложен в съществуващия ред, който формира жената като втори пол. С това се занимава тя."

Проф. Рени Йотова отбеляза, че Симон дьо Бовоар е изключително популярна и днес във Франция и се цитира постоянно дори от политически фигури. Жените трябва цял живот да бъдат бдителни за правата си, особено в моменти на криза. Нейните мисли се цитират дори сега, в контекста на COVID кризата и нарастващите данни в саттистиката за насиле над жените, добави проф. Йотова.




Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад